Ekonomi

İTO’dan ‘Cumhuriyet’in 100’üncü yılı resepsiyonu’

İstanbul Ticaret Odası (İTO), Cumhuriyetin 100’üncü yılı dolayısıyla kutlama resepsiyonu ve etkinliği düzenledi.

İstanbul iş dünyasının önde gelen meslek kuruluşu İstanbul Ticaret Odası (İTO), Cumhuriyetin 100’üncü yılı dolayısıyla kutlama resepsiyonu ve etkinliği düzenledi. Haliç Kongre Merkezi’nin Türk bayraklarıyla donatılan Haliç Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğe, İTO Meclis Üyeleri ve diğer davetliler katıldı.

Etkinlikte konuşan İstanbul Valisi Davut Gül, “Cumhuriyet, 85 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının en değerli varlığıdır. Son yüzyıldaki en önemli kazanımımız Cumhuriyetin kendisidir. Türkiye, Cumhuriyet’le birlikte bir ülkedir.” Bu zorlu coğrafyada bölgesinin güvenli limanı olmayı başarmıştır.”

Türkiye’nin güçlü olmasında iş insanlarının rolüne dikkat çeken Vali Gül, İstanbul Ticaret Odası camiasına şu sözlerle seslendi: “Güçlü olmamızın en önemli nedeni sizlersiniz. Üreten her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum, istihdam yaratacak, 250 milyar dolar ihracat yapabilecek bir ülkeye ulaşacağız.” Seni kutlarım. İstanbul’da rakamlara baktık, 6 milyon kişi sigortalı çalışıyor. Bu da İstanbul Ticaret Odası’nın gücünü gösteriyor. Farklılıklarımızı zenginlik olarak kabul ederek, kardeşliğimizi ve birliğimizi güçlendirerek Türk Asrında daha fazla üretim, istihdam ve ihracatla daha güçlü bir konuma ulaşacağız. “Türkiye’ye ulaşacağız. Cumhuriyetin 100. yılını kutluyorum.”

“Milletimizin zafere imzasının adı Cumhuriyettir”

Katılımcılara seslenen İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç, “Milletimizin zafere attığı imzanın adı Cumhuriyet’tir. Onun için Cumhuriyet bizim için Cumhuriyet’tir.” Milletimizin adının Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Zümrüdüanka kuşu gibi küllerinden yeniden doğmasıdır. Onun için Cumhuriyet bizim için lazımdır.” “Güç aldığımız sonsuz bir kaynaktır. Onun için Cumhuriyet bizim için yeni Türkiye’nin güçlü hedeflerine açılan kapıdır” dedi.

Ülkemizin bağımsızlığını ve “millet iradesinin gücünü” simgeleyen Cumhuriyetin 100’üncü yılını kutlayan Avdagiç, “Bu kutlu günde, İstanbul Ticaret Odası Başkanı olarak tüm kalbimle söylüyorum. Yine camiamız adına, yaşasın Cumhuriyet.”

Türkiye’nin, Cumhuriyet’le çıktığı 100 yıllık süreçte “uzun ve zorlu” bir yolculuğu “başarıyla” geride bıraktığını kaydeden Şekib Avdagiç, “1912 Balkan Savaşları’ndan 1922 Başkomutanlık Meydan Muharebeleri’ne kadar geçen 10 yılda” dedi. Kurtuluş Savaşı’nın zaferle sonuçlandığı, Savaşlarla harap olmuş bir vatanımız ve milletimiz vardı.Ülkenin her köşesi düşman askerlerinin çizmeleri altında işgal edilmiş, ayaklar altında çiğnenmişti.Çaresiz kaldık, boynumuz kırıldı, bağımsızlığımız el altındaydı. Üstelik milletimiz yoksulluk ve kıtlığın pençesindeydi. Milletimizi böyle bir ortamdan çıkmaya yönlendiren, milletimizin azim ve kararlılığı olmuştur. “Bu kararlılık sayesinde Türk milleti, karşısında büyük bir zafer kazanmıştır. Yaşam haklarını elinden alarak onları tarih sahnesinden silmeye çalışan işgalciler” dedi.

“Bize bu günleri hediye eden büyüklerimize, şehitlerimize ve gazilerimize şükran borçluyuz.”

İTO Meclis Başkanı Erhan Erken de, bir asır önce Birinci Dünya Savaşı’nda büyük kayıplar veren milletimizin, Gazi Mustafa Kemal Paşa, silah arkadaşları ve kahraman milletimizin büyük gayretleriyle Kurtuluş Savaşı’nı yürüttüğüne dikkat çekti. . Cumhuriyet’in kültürümüzde aşina olduğumuz istişare yani istişare ve şura kavramlarına büyük bir yakınlığı olduğuna işaret eden Erken, toplumsal düzeyde farkındalık yaratmak için eğitimin kalitesinin artırılmasının önemine dikkat çekti. seviye. Erken, istişare kültürünün yaygın olduğu, halkın katılımıyla alınan kararların sonuçlarının titizlikle takip edildiği, şeffaf sistemlerin uygulandığı bir toplumsal yapının Cumhuriyetimizin temel özelliklerinden biri olması gerektiğini belirtti. Erhan Erken, sözlerini şöyle tamamladı: “İTO’nun, birinci yüzyılda olduğu gibi Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında da önemli hizmetler yapacağına tüm kalbimle inanıyorum.”

Cumhuriyet resepsiyonunda yapılan konuşmaların ardından İTO Meclis ve Meslek Komitesi Üyeleri İstiklal Marşı’nı okudu. Ardından bir belgesel gösterimi yapıldı. – İSTANBUL

derinceajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu