Yaşam

Müze müdürü hırsızlara seslendi: Tablomuzu geri alabilir miyiz?

17. yüzyılın en değerli portre ressamlarından Frans Hals’ın ‘Bir Bardak Birayla Gülen İki Çocuk’ tablosu, Ağustos 2020’de Hollanda’nın Leerdam kentindeki Hofje van Mevrouw van Aerden Müzesi’nden çalındı. Salı günü Hals’ın eserlerinin yer aldığı bir serginin açılışında, Amsterdam’daki Rijksmuseum genel müdürü Taco Dibbits, değeri 15 milyon euro olan tablonun kompozisyonu nedeniyle özellikle sıra dışı olduğunu söyledi ve hırsızların geri getirilmesi çağrısında bulundu.

The Guardian’ın aktardığı habere göre Dibbits, konuşmasında şunları söyledi: “Bu muhteşem bir tablo. Hals genellikle grup portresi ya da yalnız insanların portresini çiziyor. Burada etkileşim halindeki iki çocuğu görüyorsunuz. Bu bizim de göstermeyi çok istediğimiz bir şey.” Umarım tablo tekrar bulunur.” “Bu hepimize ait bir tablo” dedi.

Cuma günü ziyaretçilere açılacak olan stantta Frans Hals’ın 50 eseri yer alıyor. Rijksmuseum’daki stant, geçtiğimiz günlerde Londra’daki National Gallery’de düzenlenen ve daha sonra Berlin’e gidecek olan bir sergiye dayansa da benzersiz eserlere de yer veriyor. Bunlar arasında, belediye başkanının özel izniyle ilk kez Haarlem dışında sergilenen, 1616’dan kalma, St George Milis Bölüğü Subaylarının anıtsal Ziyafeti de yer alıyor.

(KÜLTÜR VE SANAT HİZMETİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu