Haber

İsrail güçleri Nasır Hastanesi’ni kışlaya çeviriyor

Mai Al-Kaila, “ İsrail ordusunun 25 gündür kuşatma altında tuttuğu Nasır sağlık merkezinde durum hâlâ felaket. Hastanede 300 sağlık personeli, 450 hasta ve yaralı, 10 binin üzerinde mülteci bulunuyor.“ifadesini kullandı.

Al-Kaila, İsrail ordusunun Nasır hastanesine açtığı ateş sonucu çok sayıda kişinin yaralandığını ve ortopedi bölümündeki bir hastanın hayatını kaybettiğini bildirdi.

Bakan, Birleşmiş MilletlerGenel Kurul’a ve uluslararası insan hakları savunuculuğu örgütlerine yazdığı acil mektubunda şunları söyledi: İsrail’in Nasır sağlık merkezindeki işgal eylemleri, Gazze Şeridi’ndeki hastanelerde işlenen korkunç suçların tekrarıdır.“ı” kelimesini kullanmıştır.

El-Kaila, Gazze hastanelerine sığınan Filistinlilerin barınaklarından çıkarken vurularak gözaltına alındığını hatırlattı.

Gazze’de Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, İsrail ordusunun Nasır Hastanesi’nin güney duvarını yıkarak baskın düzenlediği belirtildi.

İsrail güçleri ve hastane orayı kışlaya çevirmeye başladıSöz konusu açıklamada, askerlerin hastanedeki ambulans merkezini ve yerinden edilen Filistinlilerin çadırını hedef aldığı, hastane kampüsündeki toplu mezarları buldozerlerle yok ettiği kaydedildi.

Açıklamada, İsrail askerlerinin, yerinden edilen Filistinliler ile hastaneden çıkamayan sağlık personelinin ailelerini bombalama ve tehditlerle hastaneyi terk etmeye zorladığı, İsrail güçlerinin hastane yönetiminden, hastalar da dahil olmak üzere tüm hastaları toplamasını istediği belirtildi. Yoğun bakımdaki solunum hastaları ve kuvözdeki bebekler tek binada.

İsrail güçleri ‘sabaha kadar süre’ verdi

Görgü tanıkları yaptıkları açıklamada, İsrail güçlerinin Nasser Hastanesi’nin avlusuna baskın yaptığını ve hastaneye ateş açtığını söyledi.

İsrail güçleri, yerinden edilen Filistinlilerin hastaneyi boşaltması için gece saat 07.00’ye kadar süre vermişti.

İsrail, dün silah zoruyla hastaneye sığınan çok sayıda yerinden edilmiş Filistinliyi zorla tahliye ederek Refah’a gitmeye zorladı, aralarında sağlık çalışanları ve gazetecilerin de bulunduğu çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

Hastanede bulunanlar gazetecilere, dün İsrail ordusuna ait askeri buldozerin hastaneden çıkanların önünü kestiğini, geri dönmek zorunda kalanların ise hastanede kuşatma altına alındığını söyledi.

Gazze Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref El Kudra,Daha önceki açıklamasında hastanede 1.500 yerinden edilmiş Filistinli, 190 sağlık çalışanı ve 299 ailelerinin bulunduğunu açıklamıştı.

Kudra, hastanede 273 hareketsiz hasta ve 327 refakatçisinin bulunduğunu, 18’inin yoğun bakımda, 3’ünün kuvözde, 35’inin de diyaliz hastasının bulunduğunun altını çizdi.

Çarşamba günü İsrail ordusu, iki haftadan uzun süredir kuşatma altında olan yerinden edilmiş Filistinlilerin barındığı Han Yunus’taki Nasır Hastanesi’nin boşaltılmasını istedi.

DSÖ endişelerini dile getirdi

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, X sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, İsrail kuşatması altındaki Nasır Hastanesi’nde yaşananlardan endişe duyduğunu belirtti.

Ghebreyesus, çatışmaların tıbbi ekipman ve malzeme depolama tesislerini tahrip ettiğini, hastanelere erişimi engellediğini, ihtiyaç sahipleri için güvenli bir koridor bulunmadığını belirtti.

Son 4 günde hastaneye ulaşmaya çalışan 2 DSÖ heyetinin engellendiğine dikkat çeken Ghebreyesus, hastane çalışanıyla bağlantılarının kesildiğinin altını çizdi.

Nasser Hastanesi’nin Gazze’deki sağlık sisteminin omurgasını oluşturduğunu kaydeden Ghebreyesus, ” Bu hastanenin korunması gerekiyor. İnsani yardım erişimine izin verilmeli. Hastanelerin hayat kurtarma işlevini yerine getirebilmesi için güvenlik altına alınması gerekiyor. (Hastaneler) Askerileştirilmemeli ve saldırıya uğramamalı“ben” diye değerlendirdi.

habererenler.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu