Ekonomi

Merkez Bankası Nisan ayında politika faizini değiştirmeden yüzde 8,5’te tuttu.

ensonhaber.com

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), Nisan ayı politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını açıkladı.

Merkez Bankası politika faizini değiştirmeden yüzde 8,5’te bıraktı.

Faiz kararı beklentilere uygun geldi

Anketlere göre ekonomistlerin çoğunluğu Merkez Bankası’nın faiz oranlarını sabit tutmasını bekliyordu.

Enflasyonda yüzde 5 hedefi yinelendi

Merkez Bankası’nın siyah yazısında “TCMB, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda, enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşılana kadar elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir.”Söylem devam etti.

Liraizasyon Stratejisinin Sürdürülmesi

Merkez bankası, üretim, yatırım ve istihdamı artırmayı hedeflediğini belirterek Liraizasyon Stratejisine vurgu yaptı:

TCMB, fiyat istikrarının kalıcı ve sürdürülebilir bir şekilde kurumsallaştırılması amacıyla Liraizasyon Stratejisini tüm unsurlarıyla uygulayacaktır. Fiyatlar genel seviyesinde sağlanacak istikrar, ülke risk primlerindeki gerileme, ters para ikamesi ve döviz rezervlerindeki artış eğiliminin devam etmesi ve finansman maliyetlerindeki kalıcı düşüş yoluyla makroekonomik istikrarı ve finansal istikrarı olumlu yönde etkileyecektir. . Böylece yatırım, üretim ve istihdam artışının sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde sürdürülmesi için uygun bir zemin oluşturulmuş olacaktır.

Karar metninde sarsıntı vurgusu yapıldı

Uygulanan bütünleşik politikalar temelinde enflasyonun seviye ve gidişatında iyileşmeler görülmeye başlansa da, depremin neden olduğu arz-talep dengesizliklerinin enflasyon üzerindeki etkilerinin yakından takip edildiği belirtilerek şu bilgiler verildi:

Sanayi üretimindeki ivmenin ve istihdamdaki artış trendinin sürdürülmesi açısından finansal koşulların desteği deprem sonrası daha da değerli hale geldi. Bu çerçevede Kurul, politika faizini sabit tutma kararı almıştır. Konsey, para politikası duruşunun fiyat istikrarı ve finansal istikrarı koruyarak kriz sonrası gerekli toparlanmayı desteklemek için yeterli olduğu görüşündedir. 2023 yılının ilk yarısında meydana gelecek depremin etkileri yakından takip edilecek.

2023 yılı Merkez Bankası faiz karar toplantısı takvimi

25 Mayıs 2023

22 Haziran 2023

20 Temmuz 2023

24 Ağustos 2023

21 Eylül 2023

26 Ekim 2023

23 Kasım 2023

21 Aralık 2023

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu