Ekonomi

Karadeniz’de hamsi bolluğu: Kilosu 40 TL

– Karadeniz’de hamsi bolluğu: Kilosu 40 TL

SAMSUN – Av yasağının 1 Eylül’de sona ermesiyle birlikte Samsun’daki balık tezgahlarında hamsi bolluğu yaşanıyor.

Av sezonunun başlamasıyla birlikte denize açılan balıkçılar, hamsi dolu sandıklarla geri döndü. Tezgahlardaki hamsiler bolluğu ve büyüklüğüyle dikkat çekti. Bu sezon hamsilerin daha bol olacağını belirten balıkçılar, denizde palamut bulunmadığı için hamsilerin uzun ve bol olduğunu söyledi. Kilogramı 40 TL’den fiyatlandırılan hamsi en çok tercih edilen balıklar arasında yer alıyor.

“Karadeniz hamsi dolu”

Balık satıcısı Halit Bayrak, “Kayıkçılardan aldığımız bilgiye göre bu yıl hamsi çok bol olacak. ‘Karadeniz hamsi dolu’ diyorlar. Deniz kan kırmızısı, umarım o kadar çok olur. Hamsi. Bugün hamsinin kilosu 40 TL. Fiyatı daha da düşecek. Bu yıl millet bol hamsi yiyecek.” “Hamsi çok yiyecek. Geçen yıl palamut çoktu. Bu yıl hamsi var. Deniz suyu şu anda çok sıcak. Sezonda ne olur bilemiyoruz ama palamut yok.” Şu anda görülecek. Küçük hamsi yok, hepsi büyük hamsi” dedi.

“3-5 kilo alanlar var”

Balık satıcısı Mehmet Kılıç, “Sezonun ilk hamsileri ortaya çıktı. Bu yıl hamsi çok bol. Palamutun olmaması hamsinin bolluğunu gösteriyor. Bu yıl vatandaşlar bol bol hamsi yiyecek. Hamsilerin büyüklüğü çok iyi. Şu anda meşe palamudu olsaydı bu hamsiyi yerdi. Ondan sonra incecik oldu. Hamsinin fiyatı da uygun. 3-5 kiloluk alım yapan müşterilerimiz var” dedi.

Vatandaşlar ayrıca hamsiyi özlediklerini ve bol miktarda hamsi tüketeceklerini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu