Ekonomi

BIST 30 endeksi kontratı VİOP’ta yükselişle başladı

Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) BIST 30 endeksini baz alan ekim ayı kontratı güne yüzde 0,1 artışla 9.040,00 puandan başladı.

Ekim vadeli endeks kontratı açılış seansında önceki seans kapanışının yüzde 0,1 üzerinde 9.040,00 seviyesinde işlem gördü.

Dün alıcılı bir seyir izleyen endeks kontratı, normal seansını önceki kapanışının yüzde 0,9 altında 9.035,50 puandan tamamladı. Endeks sözleşmesi akşam seansında 9.040,25 puana ulaştı.

Analistler, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) “şahin” adımlarına devam edebileceğine dair beklentilerin güçlenmesiyle küresel borsalarda olumsuz bir trend gözlemlendiğini belirterek, bugün Avro Bölgesi’ndeki büyüme verilerinin yatırımcıların odağı haline geldiğini bildirdi.

Para piyasalarındaki fiyatlamalara göre Fed’in Eylül toplantısında politika faizini sabit tutacağının kesin olduğunu belirten analistler, Bankanın Kasım toplantısında faizi 25 baz puan artırma ihtimalinin arttığını ifade etti. yüzde 44’e yükseldi.

Bu gelişmede dün açıklanan hizmet sektörünün beklenenden iyi gelmesine ilişkin verilerin etkili olduğunu kaydeden analistler, Banka’nın sıkı para politikasına devam edebileceği yönündeki öngörülerin güçlendiğini söyledi.

Öte yandan Fed’in, ülkedeki ekonomik aktivitenin mevcut durumuna ilişkin değerlendirmelerini içeren “Bej Kitap” raporunda, ekonomik büyümenin temmuz ve ağustos aylarında “ılımlı” olduğu, istihdam artışının ise yıl genelinde yavaşladığı bildirildi. ülke.

Ülkedeki haftalık para ve banka istatistikleri, Euro Bölgesi’ndeki büyüme ve ABD’deki haftalık işsizlik uygulamalarının bugün yurt dışında takip edileceğini belirten analistler, teknik olarak endeks kontratındaki 9.100 ve 9.200 seviyelerinin direnç, 9.000 ve 8.900 seviyelerinin ise direnç olduğunu kaydetti. Puanlar destek konumunda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu