Haber

Kahramanmaraş’ta Deprem Mağduru Yetiştiricileri Ziyaret Eden Ömer Fethi Gürer: “Yetiştiricimizin bölgeden ayrılmaması için destek verilmeli, o desteğin yeri de burası…

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 6 Şubat depreminin merkez üssü Kahramanmaraş’ta çok sayıda hayvanın telef olduğunu belirterek, “Bölgede hayvan popülasyonunda ciddi azalma var. Buradaki yetiştiricimiz bölgeyi terk etmiyor ve bu destekle buranın eski günlerine dönmesi gerekiyor. Bölgede önemli bir kayıp var. Bu da ülkemiz hayvancılığı için risk oluşturmaktadır” dedi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 6 Şubat depreminin merkez üssü Kahramanmaraş’ı ziyaret ederek depremden etkilenen yetiştiricilerle sohbet etti. Bölgedeki durumu karmaşıklaştıran Gürer, şunları söyledi:

“Deprem binlerce hayvanın da telef olmasına neden oldu. Ahırlar göç etti. Bazı bölgelerde yıkılan ahırlar dışındaki hayvanlar da nakledildi. Nakil yapılan yerde hayvanlar birkaç gün sonra ürer ama hayvanlar gergin. İlçe Tarım Müdürlüğü de gelip telef olan hayvanlar için tespitler yapıyor.Uygulama yok.Bu telef olan hayvanların tespit edilmesi gerekiyor ve yetiştiricilerimize mutlaka takviye yapılması gerekiyor.Yem takviyesi çok sınırlı da olsa geldi.Ancak bu da yeterli değil. Bu değerli hayvanların birden fazla buzağıları olacaktı ama bu süreçteki gerginlikten dolayı bazıları yavrularından vazgeçmeye başladı.Birkaç hayvan “Maalesef öldü. Durum böyle olunca da bölgedeki hayvan sayısında ciddi bir azalma oluyor. Kıymetli yetiştiricimizin bölgeden ayrılmaması için takviye yapılmalı ve o takviye ile burası eski günlerine dönmelidir. Bölgede değerli bir kayıp var. Bu da ülkemizin hayvan varlığı için risk oluşturmaktadır.” Hem besiciler desteklenmeli hem de buna bağlı kayıplar mutlaka karşılanmalıdır.”

Kaynak: ANKA / Güncel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu