Ekonomi

İnşaat Sektöründe Yüksek Artışlarla Girdi Maliyetleri Mücadelesi

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Erdal Eren, inşaat alanında son yıllarda girdi maliyetlerindeki yüksek artışın kamu müteahhitlerinin üzerindeki yükü dayanılmaz hale getirdiğini belirtti. Af getirilerek yasakların kaldırılması, gelir kaydedilen teminat mektuplarının iadesi, koşulsuz tasfiye hakkı, ek fiyat farkı ödenmesi konuları Anadolu’nun dört bir yanında binlerce müteahhit için hayati hale geldi.

TMB Başkanı Erdal Eren, son yıllarda inşaat alanında girdi maliyetlerindeki yüksek artışların kamu müteahhitlerinin üzerindeki yükü dayanılmaz hale getirdiğini belirterek basın açıklaması yaptı. Eren, yaptığı yazılı açıklamada, küresel ve ulusal bazda branşta yaşanan gelişmelerin beklenmedik şekilde artan girdi maliyetlerinin yükünü daha da ağırlaştırdığına dikkat çekti.

Eren, “Önceki dönemde maliyet artışı sorununun giderilememesi nedeniyle teminat mektupları nakde çevrilen kamu projelerini üstlenen müteahhitlere bir defaya mahsus mali sicil affı getirilerek yasaklar kaldırıldı. Kaldırıldı, gelir kaydedilen teminat mektuplarının iadesi, rücu davalarından vazgeçme, koşulsuz tasfiye hakkı ve ek fiyat farkı ödenmesi karşı tarafta binlerce müteahhit için hayati hale geldi” dedi.

“GEÇEN YIL İNŞAAT SEKTÖRÜNDE GİRDİ MALİYETLERİNDEKİ ARTIŞ YÜZDE 170’İ AŞTI”

TMB Lideri Eren, 2021 yılında salgının etkileri ve kurdaki artışla birlikte temel girdi maliyetlerindeki yüzde 150’ye varan fiyat artışının, Rusya-Ukrayna savaşıyla birlikte inşaat sektöründe 2022’de yüzde 170’i aştığını belirtti. Enerji ve ithalata bağımlılık çerçevesinde sektörde maliyet yükü sorununun bu yıl da devam ettiğini belirten Eren, girdi maliyetlerindeki yüksek artışın 200’den fazla alt segmentte talep oluşturan inşaat departmanını zor durumda bıraktığını kaydetti. zor bir durum ve uygun fiyatlı konut üretimini ve kamu yatırım projelerini olumsuz etkiledi.

“UYGUN BİR FİYAT FARKI YÖNETMELİĞİ UYGULANMALIDIR”

TMB Lideri Erdal Eren, deprem felaketi sonrası inşaat işlerinin yarattığı ivme ile inşaat sektörünün yılın ilk çeyreğinde büyüdüğünü ancak bu durumun şube geneli için söz konusu olmadığını belirtti. Eren, maliyet yükünün artması ve finansmana erişimin zorlaşması öngörüleri çerçevesinde önümüzdeki döneme ilişkin beklentilerin oldukça sınırlı kaldığını belirtti.

Erdal Eren, girdilerde yaşanan beklenmedik ve yüksek maliyet artışları nedeniyle sektörde yaşanan sıkıntıların ileriki dönemlerde tekrar yaşanmaması için adil bir fiyat farkı düzenlemesi yapılması gerektiğine değindi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu