Ekonomi

Genprex, kanser tedavisi kombinasyonu için Kore patentini aldı

AUSTIN, Texas – Klinik aşamada bir gen terapisi şirketi olan Genprex, Inc. (NASDAQ: GNPX) bugün Kore Patent Ofisi’nin, lider ilaç adayı Reqorsa® Immunogene Therapy’nin anti-PD-1 ve PD-L1 antikorları ile kullanımı için 2037 yılına kadar uzanan bir patent verdiğini duyurdu. Bu patent, Genprex’in fikri mülkiyet stratejisiyle uyumlu olup, ABD, Japonya ve Çin gibi diğer büyük pazarlardaki mevcut patentleri tamamlamaktadır.

Patent, şu anda sırasıyla küçük hücreli dışı akciğer kanseri (NSCLC) ve küçük hücreli akciğer kanseri (SCLC) tedavisi için Genprex’in Acclaim-2 ve Acclaim-3 klinik çalışmalarında değerlendirilmekte olan Reqorsa ve immün kontrol noktası inhibitörlerini içeren kombinasyon tedavisi ile ilgilidir.

Genprex’in Fikri Mülkiyet ve Ruhsatlandırma Kıdemli Başkan Yardımcısı Thomas Gallagher, şirket klinik çalışmalarda ilerledikçe ilaç kombinasyonları için münhasırlık elde etmenin önemini vurguladı.

Faz 1/2 aşamasında olan Acclaim-2 çalışması, Keytruda tedavisinden sonra hastalık ilerlemesi yaşayan NSCLC hastalarında Reqorsa’yı Merck & Co.’nun Keytruda® ilacı ile test ediyor. Genprex, Faz 1 doz yükseltme kısmı için kayıtları 2024’ün ikinci yarısında tamamlamayı öngörmektedir.

Yine Faz 1/2’de yer alan Acclaim-3 çalışması, Tecentriq ve kemoterapi ile ilk standart tedavinin ardından tümör progresyonu gösteren ES-SCLC hastaları için bir idame tedavisi olarak Genentech’in Tecentriq® ile Reqorsa’yı içermektedir. Faz 1 kısmı için kayıtlar şu anda açık olup, 2024 yılının ikinci yarısında tamamlanması beklenmektedir.

Hem Acclaim-2 hem de Acclaim-3 hasta popülasyonlarına FDA Fast Track Designation verilmiş olup Acclaim-3 çalışması ayrıca Yetim İlaç Designation almıştır.

Genprex’in daha geniş misyonu, sınırlı tedavi seçenekleri olan kanser ve diyabet hastaları için gen terapisini ilerletmektir. Oncoprex® Dağıtım Sistemi, hastalıkla savaşmak için genleri sistemik olarak dağıtmak üzere tasarlanmıştır ve Reqorsa klinik çalışmalarda akciğer kanseri için potansiyel bir tedavi olarak değerlendirilmektedir. Şirket ayrıca pankreas alfa hücrelerini insülin üreten beta benzeri hücrelere dönüştürmeyi amaçlayan diyabet için gen terapileri geliştirmektedir.

Bu duyuru Genprex, Inc. tarafından yapılan basın açıklamasına dayanmaktadır.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu