Teknoloji

Avrupa’da akıllı telefon satışları 2012’den bu yana en düşük seviyeye geriledi

Piyasa analiz şirketi Counterpoint Research’ün son rakamlarına göre Avrupa’da akıllı telefon satışları en düşük seviyelerine geriledi.

Şirket, Avrupa akıllı telefon sevkiyatlarının durumuna ilişkin son raporunda, 2023 yılının 2. çeyreğinde önceki yılın aynı dönemine göre düşüş yaşandığını belirtti. Yüzde 12’lik bir düşüş yaşandığı iddia ediliyor . Ayrıca analistler bunun 2012’nin ilk çeyreğinden bu yana en düşük üç aylık satış hacmi olduğunu söylüyor. En sert düşüşü yüzde 14 ile Batı Avrupa yaşadıDoğu Avrupa’da %8’lik bir düşüş görüldü.

Rusya ise yıllık bazda yüzde 4 büyüme kaydetti. . Ne yazık ki bu durum, pazarın kendisinde veya vatandaşların satın alma gücünde herhangi bir iyileşme olmasından ziyade, 2022 yılının 2. çeyreğinin, ülkenin Ukrayna’yı işgal etmesi ve büyük akıllı telefon oyuncularının piyasadan çekilmesinden sonraki ilk çeyrek olması nedeniyledir.

Analistler ayrıca Xiaomi Rusya’da pazar lideri Realme’nin ise ikinci sırada yer aldığını duyurdu. Counterpoint, Samsung ve Apple’ın piyasadan çekilmesinin realme’ye büyük fayda sağladığını savunuyor. Bu aynı zamanda realme’nin üst üste beşinci çeyrekte de ikinci sıradaki yerini koruduğunu ve bu dönemde Xiaomi ile arasındaki farkı her zaman daraltmayı başardığını gösteriyor.

Akıllı telefon pazarı, yeni modellerin giderek daha fazla iyileştirmeyle gelmesi ve form faktörlerinin farklı üreticiler arasında neredeyse aynı olması nedeniyle yıllardır zor bir durumda. Yeni akıllı telefonlar ” VayTüketicilerin giderek daha fazla kullanılmış ve yenilenmiş cihazlara yönelmesinin nedenlerinden biri olan “faktörü” kayboldu. Katlanabilir cihazlar umut verici ancak şu ana kadar tüketicilerin çoğunluğunun dikkatini çekemedi.

habertalas.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu