Teknoloji

Ananas neden ağızda karıncalanmaya neden olur? Öğrendiğinizde ananasa bakış açınız değişebilir.

Ananas yediğinizde muhtemelen ağzınızda bir karıncalanma hissetmişsinizdir. Bir bilim insanı, ananas yedikten sonra ağzınızın neden karıncalandığını açıkladı ve nedeni gerçekten şaşırtıcı görünüyor.

ABD merkezli TikTok hesabı SF Mikroskobu Yöneten isimsiz uzman, görsel paylaşım platformunda tanınan meyve hakkında bazı açıklamalarda bulundu. Bu karıncalanma hissi aslında meyveyi yediğinizde hücre zarlarını deler. binlerce minik iğneden“Vaktinin geldiğini söyledi.

Bazı izleyicilerin bir daha asla ananas yememeye karar vermesine neden olan görüntü oldukça şaşırtıcı bir görüntü çiziyor. Bilim adamı elinde bir pensle küçük ananas örnekleri alıyor ve şimdiye kadarki 35,8 milyondan fazla görüntüyü daha yakından incelemek için onları bir mikroskop lamı üzerine yerleştiriyor.

Ardından görüntü, incelemenin sonuçlarını ayrıntılı olarak gösterir ve düzinelerce minik sivri uçlu, iğne benzeri yapı ortaya çıkıyor.Bu noktada görüntüye eşlik eden dış ses” Ananas yedikten sonra neden ağzımız karıncalanır? Çünkü rafid denen binlerce minik iğne bize saplanıyor.” açıklıyor: ” Bu kalsiyum oksalat kristalleri hücre zarlarınızı delip tahrişe neden olur.

Ancak uzman, lezzetli meyveyi yemesinin kendisi için sorun olmayacağını da belirtiyor.

Altyazıda daha ayrıntılı olarak yaptığı açıklamada şöyle diyor: En sevdiğim meyvelerden biri ananas ama ne zaman ananas yesem ağzım karıncalanıyor. Meyvenin raphides içerdiğini okudum!

Kivi, üzüm, taro ve yer elması da bu kristallerden büyük miktarlarda içerir.

Bu iğneler, otçul böceklere karşı bir savunma görevi görerek, onları bitkinin meyvesini yemekten caydırır ve tohumları korur.

İğneler, etkileri artırmak için ananastaki bromelain gibi diğer kimyasal elementlerle birlikte çalışır.

Bromelain, dilinizi ve ağzınızın çatısını kaplayan koruyucu mukusu çözen bir enzim türüdür. Bu da raffitlerin verdiği hissin ve ayrıca meyvede bulunan doğal asitlerin normalden daha büyük bir etkiye sahip olmasına neden olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu