Ekonomi

Türkiye’nin de yer aldığı G7 zirvesi, Rus varlıklarının Ukrayna için kullanılması anlaşmasıyla açıldı

G7 zirvesi, dondurulmuş Rus varlıklarını teminat olarak kullanarak Ukrayna’ya 50 milyar dolar kredi verilmesini öngören ABD önerisi üzerinde anlaşmaya varılmasıyla açılıyor.

Diplomatlar, liderler daha üç günlük zirve için güney İtalya’ya inmeden önce anlaşma üzerinde mutabakata varıldığını doğruladı.

ABD’nin önerisi, çoğu Avrupa Birliği’nde bulunan dondurulmuş Rus merkez bankası varlıklarından elde edilen yaklaşık 260 milyar dolarlık kârın, Ukrayna’ya yardım için kullanılmasını ve hareketsizleştirilmiş fonlardan elde edilen kârın teminat olarak kullanılmasıyla, ABD hükümetinin Kiev’e 50 milyar dolar kredi vermesini içeriyor.

Çarşamba günü gazetecilere bilgi veren bir Fransız yetkili, liderler arasında siyasi bir karara varıldığını ancak varlıklardan yararlanma mekanizmasının teknik ve hukuki ayrıntılarının çözülmesi gerektiğini söyledi. Konu karmaşık çünkü Rus varlıkları bir gün çözülür ise (örneğin savaş sona ererse) o zaman beklenmedik kârlar artık krediyi ödemek için kullanılamayacak ve diğer ülkelerle bir yük paylaşımı düzenlemesi gerekecek.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy de zirveye katılacak ve ABD Başkanı Joe Biden ile ayrı bir ikili güvenlik anlaşması imzalaması bekleniyor.

Ukrayna savaşının dışında; Papa Francis bir G7 zirvesine hitap eden ilk papa olacak.

Cuma günü yapay zekanın vaatleri ve tehlikeleri hakkında konuşacak olan Papa’nın, aynı zamanda Ukrayna ve Gazze’deki savaşların barışçıl bir şekilde sona erdirilmesi çağrısını yinelemesi bekleniyor.

G7’de Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri yer almakta. Ev sahibi İtalya, Cezayir Cumhurbaşkanı Abdelmadjid Tebboune, Kenya Cumhurbaşkanı William Ruto ve Tunus Cumhurbaşkanı Kais Saied gibi birçok Afrikalı lideri İtalya’nın Afrika girişimlerini desteklemeleri için davet etti.

Diğer konuklar arasında Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inácio Lula da Silva, seçimden yeni çıkan Hindistan Başbakanı Narendra Modi ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yer alıyor.

Foreks Haber Merkezi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu