Haber

TTB ve KESK’ten Kılıçdaroğlu’na ziyaret: Taleplerimizi Altılı Masa’ya taşıyın

ANKARA – CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Türk Tabipleri Birliği (TTB) heyeti ile Kamu İşçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) temsilcilerini partisinin genel merkezinde başka ayrı ağırladı. Meslek örgütü temsilcileri, bugün görüştükleri CHP başkanına yaşadıkları sıkıntıları ve taleplerini aktardı.

‘ŞEHİR HASTANELERİ NEDENİYLE ÜLKENİN 25 YILLIK GELECEĞİ İPOTEK ALTINA ALINDI’

TTB 2. Lideri Ali İhsan Ökten, CHP önderi Kılıçdaroğlu ile yaklaşık bir saat süren görüşmenin içeriğini anlattı. Görüşmede, MHP’nin TTB’nin isminden ‘Türk’ sözünün çıkarılması için verdiği kanun teklifini, meslek örgütlerine yönelik iktidarın bir adımı olarak değerlendirdiklerini kaydeden Ökten, “Özellikle Şebnem Korur Fincancı hocanın haksız, hukuksuz ve antidemokratik bir biçimde tutuklanması sürecini anlattık” dedi.

Sağlık çalışanlarının özlük haklarıyla ilgili meseleler yaşadığını, bu nedenle çok sayıda doktorun kamudan istifa ettiğini, yurt dışına gittiğini, kent hastaneleri nedeniyle ülkenin 25 yıllık geleceğinin ipotek altına alındığını anlattıklarını söyleyen Ökten, “Meslek örgütleri üzerindeki yasa değişikliği ve tehditlerin Altılı Masa’da görüşülmesinin çok iyi olacağını, buna karşı bir tutumun yapılacak bir açıklama ile kamuoyuna sunulmasını talep ettik. Kılıçdaroğlu da bunların tamamının demokrasi sorunu olduğunu, daha önceden de bu konuları konuştuklarını ama önümüzdeki toplantıda tekrar görüşeceklerini iletti” diye konuştu.

‘DAHA DEMOKRATİK BİR YÖNETİMLE SORUNLAR ÇÖZÜLÜR’

Kimyasal silah kullanıldığı tezleri üzerine yaptığı bir kıymetlendirme münasebet gösterilerek tutuklanan TTB Lideri Şebnem Korur Fincancı’ya, Kılıçdaroğlu’nun ‘selam ve saygılarını’ gönderdiğini belirten Ökten kelamlarını şöyle sürdürdü: “Şebnem Hoca’nın yaptığı açıklamayı, ‘bir adli tıp hekimi ve insan hakları savunucusu olarak yaptığını ama açıklamasında böyle bir iddia var ise araştırılması gerektiğini’ söylediğini aktardık. İçerisinde TSK yahut rastgele bir kurumu maksat alan sözün olmadığını da belirttik. Burada gayenin, Şebnem Hoca üzerinden TTB olduğunu söz ettik. Kılıçdaroğlu da, süreci bildiğini, takip ettiğini, iktidarın oluşturmaya çalıştığı hava üzere bir durumun olmadığını söyledi. Bunların, tüm muhalefete bir hücum olduğunu belirtti. Lakin iktidar değişikliği ve daha demokratik bir idareyle problemlerin çözülebileceğini söyledi.”

Siyasi partilerin bir kısmıyla görüştüklerini, GÜZEL Parti Genel Lideri Meral Akşener’in de ortalarında olduğu önderlerden randevu talep edeceklerini belirten Ökten, “Özellikle meslek örgütleri üzerindeki baskıları, yapılmak istenen yapısal değişliklerin antidemokratik olduğunu anlatmak istiyoruz” dedi.

‘HEM EYT’LİLERLE İLGİLİ HEM DE KONTRATLI ÇALIŞANLARLA İLGİLİ EFOR İÇERİSİNDE OLACAĞINI SÖYLEDİ’

Kılıçdaroğlu’nun birebir gün içinde ağırladığı bir öbür heyet olan KESK oldu. KESK Eş Lideri Mehmet Bozgeyik de görüşmelerinin içeriğini anlattı. Kılıçdaroğlu ile 2023 bütçesi ödeneklerine dair görüşme gerçekleştirdiklerini, taleplerini ilettiklerini, 2023 bütçesinden kamusal hizmetlere daha çok yatırım yapılması istikametinde siyaset üretilmesi gerektiğini aktardıklarını belirten Bozgeyik, görüşmenin içeriğine dair şunları kaydetti: “Yoksulluk sonunun altında kalan ücretlilerin verginden muaf olması üzere temel taleplerimiz vardı. Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili çeşitli kuşkularımız var ve bakanlık bu süreci şeffaf yürütmüyor. CHP’nin bu süreçte yasal önergeler vermesini talep ettik. Öte yandan kontratlı çalışanların takıma alınması tarafından taleplerimizi belirterek bu sistemin ortadan kaldırılması gerektiğini söz ettik. Kemal Beyefendi de bu bahislerin hem parti programlarında hem de daha evvel bizim verdiğimiz evraklar nedeniyle gündemlerinde olduğunu tabir etti. Hem EYT’lilerle ilgili hem de kontratlı çalışanlarla ilgili kendilerinin de bir gayret içerisinde olacağını söyledi.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu