Yaşam

Titanik Filminin Yönetmeni James Cameron’dan Titanik Gezisinde Kaybolan Denizaltı Hakkında Açıklama

1912’den beri Kuzey Atlantik’in buzlu sularında yatan Titanik, okyanus kapısıAncak şirketin Titan isimli denizaltısı, geçtiğimiz günlerde yolcuları ve pilotuyla birlikte okyanusta kayboldu.

Olayın son gelişmesi Titanik’in 500 metre yakınında bir enkaz bulunduğu haberi olurken, bugün olayla ilgili ilginç bir açıklama geldi. 1997’de Titanik masalını sinemalara taşıyan yönetmen James Cameron, denizaltının nasıl batmış olabileceğine dair açıklama yaptı.

“Denizaltına ne olduğunu anlıyorum”

BBC’ye konuşan James Cameron, olayın yaşandığı pazar günü bir gemide olduğunu ve pazartesi günü haber aldığını söyledi. Haberi alınca ne oldu? iliklerinize kadar hissedinpaylaşılan:

“Neler olduğunu iliklerime kadar hissettim. Denizaltının elektronik ve haberleşme sistemi bir anda bozuldu, radyo vericisi cevapsız kaldı… Denizaltının başına gelenleri anladım.

Cameron, kazayı öğrendikten sonra ulaştığı kaynaklardan denizaltıdaki devre dışı kalan sistemleri öğrendiğini paylaştı.

Derhal denizaltı topluluğundaki kişilerime ulaştım ve bir saat içinde aşağıdaki bilgileri aldım. İniyorlardı. 3 bin 500 metredeyken 3 bin 800 metre hatasız gidiyorlardı.”

Bir felaket olayı olmasaydı, hem elektronik hem de irtibat sistemi aynı anda çalışmayabilirdi:

“Eğer bir felaket olayı olmasaydı, ikisini aynı anda kaybetmezdiniz, enerjisi yüksek bir felaket olsa gerek. Aklıma gelen ilk şey bir iç patlama oldu.

ABD Sahil Güvenlik yetkilileri de denizaltının batma sebebinin basınç kaybından kaynaklanan içe doğru bir patlama olduğunu açıkladı. Patlamanın Titanik enkazının burnunun 478 metre ilerisinde gerçekleştiği paylaşıldı.

Yönetmen James Cameron, Titanik’in enkazına 33 kez daldığı için bir denizaltının içindeki riskler hakkında yeterince bilgi sahibiydi.

haber-armutlu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu