Haber

Somali’de sahil oteline El Kaide saldırısı: 6 Sivil Öldü, 10 Yaralı

Somali’de bir sahil otelinin altı saat süren kuşatmasında El Kaide bağlantılı teröristler altı sivili öldürdü, on kişiyi de yaraladı.

Somali’nin başkenti Mogadişu’daki Pearl Beach Oteli, Cuma günü saat 20.00 sıralarında yedi Eş-Şebab militanı tarafından saldırıya uğradı. Somali Polis Teşkilatı’na göre saldırı, militanlar ve güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmaların ardından gece saat 02.00’de sona erdi.

Bu olay, genellikle Somali’deki otelleri ve yabancı üst düzey yetkilileri hedef alan, Somali federal hükümetine karşı 15 yıllık İslamcı isyanın bir parçasıdır.

Somali Polis Teşkilatı, kurtarma operasyonu sırasında altı sivilin öldüğünü, on kişinin yaralandığını ve üç güvenlik görevlisinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Güvenlik güçleri aralarında kadın, çocuk ve yaşlıların da bulunduğu 84 kişiyi kurtardı.

Bazı görgü tanıkları, çatışmanın ardından meslektaşlarının telefonlarına cevap vermemesine üzüldüklerini söyledi. Diğerleri, otelde patlamalar ve silah sesleri duyduklarını söylediler.

Birleşmiş Milletler’e göre 2022’de Somali’de yaşanan şiddet olaylarında en az 613 sivil öldü ve 948 sivil yaralandı. Bu olayların birden fazlası El Şebab’a yerleştirilen patlayıcılardan kaynaklandı. Bu rakamlar 2017’den bu yana en yüksek ve bir önceki yıla göre yüzde 30’dan fazla bir artışı temsil ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu