Haber

Siyasetten Van’da Zeydan’a mazbata verilmemesine tepki

Seçimde yüzde 55,48 oy alarak Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı seçilen Abdullah Zeydan’ın memnu haklarının geri alınarak siyasi yasaklı duruma getirilmesi hakkında Türkiye İşçi Partisi (TİP) ve SOL Parti’den dayanışma mesajları paylaşıldı.

Mesajlarda, yaşanan sürecin irade gaspı olduğuna dikkat çekildi.

Sosyal medyadan yapılan açıklamalarda şu ifadelere yer verildi:

TİP

“Van’da halkın oylarıyla seçilmiş Abdullah Zeydan’a ve Van Büyükşehir Belediyesine yönelik kayyum zihniyetinin bir kez daha halk iradesine saldırıya hazırlandığını gösteren girişimler tümüyle hukuksuzdur, gayrimeşrudur. Bu darbeci politikalar karşısında DEM Parti’nin ve Kürt halkının yanındayız. Van’da ve ülkemizin tamamında halk iradesine karşı darbeye niyetlenen kayyum politikalarına karşı dayanışma içinde olacağız.”

SOL Parti

“Van’da halkın iradesi açıktır, bu iradeyi çalma girişimleri kabul edilemez. Bu hukuksuz girişim karşısında Van halkı ve DEM Parti’nin yanındayız.”

EMEP

“Van Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Abdullah Zeydan’a yapılan hukuksuz, keyfi ve halkın iradesinin önünü kesmeye, meşru hakları çiğnemeye yönelik bu tutum, seçim usulsüzlüklerinin devamıdır. Öte yandan yerel seçimlerde büyük bir hezimete uğrayan ve tek adam rejimine karşı bir güvensizlik oyu veren halka karşı bir rövanş siyasetinin başlatılacağının da ilanıdır.

Kürt halkının tercihlerine göz göre göre yapılan bu hukuk tanımazlık ne sadece Zeydan’a ne de Kürt yurttaşlara yapılmıştır. Bu, ülkedeki seçme ve seçilme hakkının, daha önce de örnekleri sıkça görülen, iktidar tarafından gasp edilmesi uygulamalarının, son seçimlerin ardından ilk adımıdır.

Halkın sandıkta ortaya koyduğu tercihleri tanımamanın somut bir örneği olan bu adım karşısında herkes ses yükseltmelidir. ‘Ben, devlet imkanlarını kullanarak güç yetirdiğim her şeyi yaparım’ anlayışının ürünü olan bu uygulamanın, gerekli düzeyde ses yükseltilmediği ve durdurulmadığı taktirde kendine yollar açacağı da kesindir.

Kayyum uygulaması son bulsun, halkın iradesine saygı gösterin!”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu