Haber

Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, basın toplantısı düzenledi Açıklaması

Saadet Partisi Genel Lideri Temel Karamollaoğlu, altılı masanın anayasa çalışmasının, yalnızca 6 siyasi partinin değil 85 milyonun hassasiyet ve beklentileri dikkate alınarak hazırlandığını bildirdi.

Karamollaoğlu partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, seçimlere en fazla 6 aylık bir süreç kaldığını belirterek, Saadet Partisi olarak çalışmalarına sürat verdiklerini söyledi.

Son hazırlıkları da gözden geçirdiklerini, birebir vakitte hem masa başında hem alanda faal bir halde çalışmaya başladıklarını aktaran Karamollaoğlu, “Şunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki Saadet Partisi kadroları olarak biz ruhen ve fiziken seçimlere hazırız ve iktidara da elbette.” dedi.

Karamollaoğlu, pazartesi günü güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçişle ilgili anayasa değişikliği teklifini kamuoyuyla paylaştıklarını anımsatarak, “Yeni anayasa teklifimiz sadece 6 siyasi partinin değil, 85 milyonun hassasiyet ve beklentileri dikkate alınarak hazırlanmıştır.” diye konuştu.

Bu hususta titiz bir çalışma ortaya konulduğunu anlatan Karamollaoğlu, şöyle devam etti:

“Aslında biz bu teklifle Anayasa’yı bütün olarak ele alıp değiştirme iddiasında değiliz. Sadece güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçerken bazı konuları ele aldık. Bu, yeni sistemin daha verimli, vatandaşa daha iyi hizmet verecek bir anlayışla yürütülmesini temin için. 1876 yılında yürürlüğe giren Kanun-i Esasi’den bugüne süregelen 150 yıllık anayasa geleneğimizde, bu teşebbüsümüzle yeni bir sayfa açılıyor ve çok partili siyasete geçiş deneyiminden bugüne dek üç çeyrek asırdır hiç şahit olmadığımız bir mutabakatla bu geçişi sağlamaya çalışıyoruz. Unutmayalım ki birbirinden çok farklı geleneklere ve programlara sahip altı siyasi parti ittifak ediyor bu bahislerde. Bu, bilhassa uzlaşma kültürünü kazanma manasında değerli bir adım.”

“Yeni bir Türkiye inşa edeceğimizin altını çiziyoruz”

Bu çalışmanın sadece yeni bir hükümet sistemi değişikliğinden ibaret olmadığını belirten Karamollaoğlu, “Biz yeni bir anlayışla, her şartta hürriyeti temel alan ve 85 milyonun insan onuruna yaraşır bir halde hayat süreceği yeni bir Türkiye inşa edeceğimizin altını çiziyoruz. Bu gayemiz, vatandaşın devlete karşı ödevlerini merkeze alan bir bakış açısı yerine, vatandaşlarımızın hak ve hürriyetlerini önceleyen yeni bir paradigma ortaya koyuyor. Herkesin devlete güya çok büyük bir borcu varmış, güya devlet vatandaşlarının üstünde bir yapıymış anlayışı yerine devletin vatandaşa hizmet etmesini önceleyen bir anlayışı ortaya koyuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni ve ekonomi politikalarını eleştiren Karamollaoğlu, “Mevcut sistem değişmeden iktisadın düze çıkması da mümkün değildir. İktisat, adalet, eğitim, tarım, sıhhat, dış siyaset; her alanda yaşadığımız tıkanıklıkları aşmanın yolu buradan geçmektedir.” değerlendirmesinde bulundu.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Karamollaoğlu, bir soru üzerine sonraki altılı masa toplantısının tarihinin bu ay içinde açıklanacağını söyledi. Özellikle son birkaç aydır yoğun toplantılar yaptıklarını belirten Karamollaoğlu, “Ümit ediyorum ki bu ay içinde hazırlıklar tamamlanmış olacak, tahminen kimilerini önümüzdeki ayın başlangıcına da koyabiliriz. Böylelikle bizim konut ödevimizi bir bütün olarak tamamladığımızı milletimize duyuracağız, her hususta.” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu