Haber

prof. Coşkun: Depremzedelere protez ihtiyacı olacak

DEPREM’de ezilme yaralanmaları nedeniyle Türkiye’de ilk kez bu kadar yüksek sayıda ‘uzuv kaybı’ olayıyla karşılaşıldığını vurgulayan uzmanlar, önümüzdeki aylarda önemli bir protez ihtiyacının ortaya çıkacağını kaydetti.

Türkiye tarihinin en büyük depremlerinde onbinlerce insan yaralanırken, aralarında gençler ve çocukların da bulunduğu yüzlerce depremzede kollarını kaybetti, moloz altında kalmaktan ezilerek bazı bacak veya ayakları kesildi. . Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Kliniği Koordinatörü Prof. 2-3 ayda gençler ve çocuklar da dahil olmak üzere birçok vatandaş için ortada.

“PAZARDAN HAZIRLANABİLECEĞİNİZ BİR ŞEY DEĞİL”

prof. Coşkun, uzuv kaybı sonrası uygulanan protezlerin piyasadan bu kadar çok alınabilen standart cihazlar olmadığını vurgulayarak, kişiye özel ölçü ve ihtiyaçlara göre yapıldığını vurguladı. Bazı protezlerin fiyatlarının yüzbinlerce TL’yi bulabileceğini düşünen Prof. Dr. Coşkun, sivil toplum kuruluşları, holding ve ortez ve protez firmalarının da bu konuda sorumluluk alması gerektiğini kaydetti. prof. Dr. (kollarda ve bacaklarda hareket kaybı) olabilir.Ya da bir uzvun ezilmesi sonucu oluşan amputasyonlarla karşılaşabiliriz.İlk cerrahi müdahalelerden sonra bunun tedavisi bize yani fizik tedavi kliniklerine düşüyor.Önümüzde yeni bir hasta grubu var. bizde bunun etkisini daha uzun yıllar yaşayacağız” dedi.

“YARA BAKIM AŞAMASINDAYIZ” Şu anda depremzedelerde barınma, yeme-içme ve güvenli yaşam alanı sorunlarının ön planda olduğunu belirten Prof. bir vücut parçası, biz o vücut parçası yani kolu veya bacağı destekleyecek cihazlar diyoruz. Ancak kişinin kolu veya bacağı ampütasyon ile kaybedilmişse yerine protez uygulanması gerekiyor. bu uzuvları protez için hazırlamak. İlk etapta eklem savunması ve kas güçlendirme aşamasını geçiyoruz. O zaman protez uygulaması lafın konusu oluyor” dedi.

“STANDART VÜCUT İŞLERİ DEĞİL, KİŞİYE ÖZEL ÜRETİLMİŞTİR” Kişinin hayatını en normal şekilde sürdürmesini ve neredeyse uzuvlarının yokluğunu hissetmeden hayatını devam ettirmesini sağlayabilen protezlerin fiyatı da özelliklerine göre değişir. Bazı protezlerin fiyatı yüzbinlerce lirayı bulabiliyor. Protezlerin piyasadan alınabilecek bir şey olmadığını vurgulayan Prof. ve çeşitli şekillerde ortezler kişinin ihtiyacına göre değerlendirilmesi ve yapılması gerekir.Kişinin ihtiyacının ne altında ne de üstünde olmalıdır. SGK bunların hepsini karşılamayabilir veya SGK’nın sağladığı standart sistem her hastanın ihtiyacına uygun olmayabilir.Bazen kişinin ihtiyaçları bu standardın çok üzerinde olabilir.Bu durumlarda sivil toplum kuruluşları, holdingler ve yardım kuruluşları sorumluluk almak zorunda kalacak.”

“2 YA DA 4 İŞLENEN PROTEZLER HATTA VAR” Bazı hastalarda çok ileri düzeyde protezlere ihtiyaç duyulabileceğini vurgulayan Prof. söz konusu olabilir.Kişinin günlük hayatını çok iyi sürdürmesini sağlayabilecek protezler var.Yaralı çocuğumuzun gerçekten çok küçük yaşta böyle bir tramvayla karşılaşması gerçekten üzücü. çok çabuk adapte olabiliyorlar.Onlara uygun hale getirilebilecek protezler ile yetişkinlere göre çok daha hızlı bir şekilde normal formda yaşamlarına devam edebiliyorlar.Bu nedenle ortez,protez gibi eksikliklerini tamamlamak için bir an önce harekete geçmemiz gerekiyor. , gerekirse bu hastalar için tekerlekli sandalye.” Çocuklar için en büyük sorun büyüdükçe kullandıkları cihazları yenileme ve revize etme ihtiyacıdır. Bu konuda acil önlem almamız gerekecek” dedi.

“BİR KAÇ AY SONRA BÜYÜK İHTİYAÇ ORTAYA ÇIKACAK” Amputasyon ameliyatlarının çoğunun şu anda yapıldığına dikkat çekilerek, yara iyileşmesi sağlandıktan sonra “güdük hazırlama (uzvun kalan kısmının rehabilitasyonu)” aşamasına geçilecek. başlamak Dr. Coşkun sözlerini şu uyarılarla tamamladı: “Güdüğün amputasyon ve protez kullanımına uygun hale getirilmesi gerekiyor. Artık o aşamadayız. 1-3 aydan önce güdük hazırlığına ve protez kullanımına başlayamayız. .Çünkü bu hastalarda (çoğu acil ameliyat yapılır) hem yara yerinde enfeksiyon kapma olasılığı yüksektir hem de travmatik bir amputasyon olduğu için hazırlık yapılması gerekir.Üstelik biraz daha zaman alır. Çünkü yaralı hastalarımızın çoğunda sadece ampütasyon değil, böbrek sorunları, kafa travmaları ve diğer sağlık sorunları da var. Ancak bu süreci de biz yapıyoruz. Beklemeden bir an önce harekete geçmeliyiz. Bu konuda sivil toplum kuruluşlarına ve bazı holdinglere başvurularımız yavaş yavaş başladı. Hem Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Derneği’nde hem de ortez-protez teknikerlerinin bulunduğu platformlarda bu konuda neler yapılabileceği konusunda fikir alışverişinde bulunuyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu