Ekonomi

Nisan TÜFE verileri Kanada Merkez Bankası’nın faiz indirimi için kapıyı aralıyor: BofA

Kanada’nın Nisan ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) enflasyonu yıllık bazda %2,7 ile piyasa beklentilerine paralel gerçekleşerek Mart ayındaki %2,9’a kıyasla düşüş göstermiştir.

Bu yavaşlamanın başlıca nedeni, bir önceki ay %3,0’dan %2,3’e gerileyen gıda fiyatlarındaki önemli düşüş olurken, bu durum benzin fiyatlarındaki %6,1’lik artışla kısmen dengelenmiştir.

Benzin hariç tutulduğunda, TÜFE Mart ayındaki %2,8’den %2,5’e daha belirgin bir düşüş yaşadı.

Kanada Merkez Bankası’nın (BoC) iki çekirdek ölçütü olan kırpılmış ve medyan TÜFE’nin ortalaması Mart ayındaki %3,05’ten %2,75’e geriledi. Kırpılmış ortalama TÜFE yıllık %3,2’den %2,9’a, medyan TÜFE ise %2,9’dan %2,6’ya gerilemiştir.

Çekirdek enflasyondaki bu düşüş, Kasım 2023’ten bu yana ilk kez gerileyen barınma enflasyonundaki düşüş ve konut kredisi faiz maliyetlerinin yıllık %25,4’ten %24,5’e gerilemesiyle desteklendi.

Nisan ayı TÜFE verileri ışığında Bank of America enflasyon tahminlerini hafifçe yukarı yönlü revize etti. Bir önceki tahmin olan %2,1’den hafif bir artışla, enflasyonun 2024 yılı sonunda yıllık %2,2’ye ulaşacağını öngörüyor.

Enflasyonun 2025 yılı sonunda ise yıllık %2,0 seviyesinde gerçekleşeceği tahmin ediliyor. Firma, petrol fiyatlarındaki son soğumaya rağmen, ekonomik faaliyet yoluyla fiyatlar üzerinde yukarı yönlü baskı oluşturmaya devam edeceğini öngörmektedir.

Çekirdek enflasyonun mevcut seyri ve yumuşayan işgücü piyasası ve potansiyelin altında büyüme gibi diğer ekonomik göstergeler, Bank of America’nın Haziran ayında BoC tarafından bir faiz indirimi öngörmesine yol açtı.

Firma, merkez bankasının bir dizi faiz indirimine başlayabileceğini, temel beklentinin 25 baz puanlık ardışık indirimlerle 2024 yılı sonunda %3,75 ve 2025 yılı sonunda %3,00’lük bir politika faizine yol açacağını öne sürüyor.

“Fed’in indirime gitmesi daha uzun sürse bile BoC’nin indirime gidebileceğine inanıyoruz. BofA ekonomistleri, BoC bir kez indirime başladığında 25bp’lik ardışık indirimlerin olacağını, dolayısıyla politika faizinin 2024 sonunda %3,75 ve 2025 sonunda %3,00 olmasını bekliyoruz,” dedi.

“BoC, Fed’in indirim yapmasını beklerken tahminlerimizden daha yavaş bir hızda indirim yapabileceğinden, görüşümüze göre daha az indirim riski var.”

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu