Ekonomi

Müdahale yaklaşırken Yen dalgalanıyor

Japonya’nın para birimini desteklemek için olası bir müdahalesine ilişkin tartışmalar devam ederken döviz tüccarları Japon yenini yakından takip ediyor. Yen’in Çarşamba günü dolar karşısında yaklaşık 152 ile son 34 yılın en düşük seviyesine gerilemesi, Japonya’nın üst düzey para yetkilileri arasında acil bir toplantı yapılmasına neden oldu. Bu toplantı piyasa katılımcıları tarafından spekülatif olarak görülen ticareti engellemek için doğrudan müdahalenin yakın olabileceğinin bir işareti olarak yorumlandı.

Dolar o zamandan beri hafifçe gerileyerek 151,30 ila 151,50 yen aralığında işlem görüyor. Hedge fonları ve diğer spekülatörler yendeki önemli kısa pozisyonlarını gevşetmeye başlarsa bu eğilim devam edebilir. Yen zayıflarken, Çinli yetkililer geçtiğimiz hafta son dört ayın en düşük seviyesine ulaşan yuan üzerindeki etkiyi sınırlamak için adımlar atıyor.

Avrupa’da açıklanacak ekonomik veriler arasında İngiltere’nin 2023 yılı dördüncü çeyreğine ilişkin nihai GSYH rakamları ve Almanya’nın istihdam istatistikleri yer alıyor. Birleşik Krallık ekonomisi 2023’ün son çeyreğinde %0,3 daralarak teknik bir resesyonu teyit etti, ancak Ocak 2024’te büyüme işaretleri gösterdi.

Bundesbank’a göre, yüksek enerji fiyatları ve artan borçlanma maliyetleri nedeniyle zorluklarla karşılaşan Almanya, 2024’ün ilk çeyreğinde resesyona girebilir. Ancak merkez bankası, Alman firmalarının çalışanlarını elinde tuttuğunu ve yakın vadede işsizlikte sadece hafif bir potansiyel artış beklendiğini kaydetti.

Amerika Birleşik Devletleri, Federal Rezerv’in tercih ettiği enflasyon ölçütü olan çekirdek kişisel tüketim harcamaları (PCE) fiyat endeksini Cuma günü açıklayacak. Endeksin Şubat ayında %0,3 oranında artarak yıllık %2,8 oranını koruması bekleniyor. Genel PCE endeksinin ise aylık %0,4 ve yıllık %2,4 artış göstermesi bekleniyor.

Bugün piyasaları etkileyebilecek diğer veriler arasında ABD 4. Çeyrek GSYH, ABD tüketici harcamaları ve ABD Michigan Üniversitesi tüketici duyarlılığı yer alıyor. Ayrıca, Scout24 ve Sofina’nın kazanç raporlarının yanı sıra İngiltere’nin bir aylık, üç aylık ve altı aylık devlet borçlanma ihalelerinin yeniden açılması da programda yer alıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu