Haber

Konya Seydişehir Eti Alüminyum Fabrikası İşçileri Zam Protestosu’nda

TANER ÖZAY

Konya

Konya Seydişehir Eti Alüminyum Fabrikası işçileri, verilen zamların yetersiz olması nedeniyle günlerdir protestolarını sürdürüyor. Çalışanlar, yüksek enflasyon, maddi sıkıntılar, Seydişehir’deki yüksek kira fiyatları ve her geçen gün artan gıda fiyatları karşısında maaşlarının erimesi karşısında yüzde 56’lık zam karşısında harekete geçme kararı aldıklarını belirterek, artışın kabul edilemez olduğunu belirttiler. .

Protestoların 5. gününde bir açıklama yapan bir personel, hak ettikleri bedeli alana kadar eylemlerine devam edeceklerini belirterek şu ifadelere yer verdi:

“6 Şubat akşamı Özçelik-İş Sendikası Seydişehir şubesi önünde başlattığımız yürüyüşümüz, eylemlerimiz devam ediyor. İşverenimizin bize teklif ettiği yüzde 56 zammı kabul etmediğimiz için eylemlerimize devam ediyoruz. Özçelik-İş Sendikası ve işçi arkadaşlarımızla birlikte 6 gün boyunca burada eylem yapıyoruz.Amacımız işverenimizi korumak, mesele işyerimize zarar vermek değil, hak ettiğimiz ücreti almaktır.

“MİNİMUM FİYATA REKABET EDİYORUZ”

20 yıldır çalışan bir çalışan olarak 2005 yılında çalışmaya başladığımızda memur maaşlarıyla aramızda çok büyük bir fark yoktu. Bu 20 yıllık süreçte bırakın memur maaşlarını, taban fiyatla rekabet eder duruma geldik. Talaşlı imalatta ağır iş kollarında çalışan çalışanların taban fiyatından daha fazla maaş alması kabul edilemez. 15 bin lira civarında çalışıyorduk. Yeni zamlarla birlikte 22 bin lira civarında fiyatlara ulaştık. Bu miktarlar bizim için yeterli fiyatlar değil.

“SESİMİZ DUYULANA KADAR DEVAM ETMEYİ DÜŞÜNÜYORUZ”

Türk kurallarına göre 22-23 bin lira yaşanabilir bir durum değil. Konut kiralarının 10-12 bin lira aralığında olduğu, piyasaların alev alev olduğu Seydişehir’de sağlık ve eğitim giderlerini karşılamayan bir fiyatı kabul etmiyoruz. “İşverenlerimiz ve siyasilerimiz sesimizi duyana kadar eylemlerimize devam etmeyi planlıyoruz.”

Kaynak: ANKA / Yerel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu