Haber

Japon Mühendis: İzmir’de 6,5 Büyüklüğünde Deprem Bekleniyor

SULTAN AKSİYON KELEŞ

İzmir Kitap Fuarı ‘Depreme hazır mıyız Türkiye?’ ‘de tutuldu. Panelde konuşan Japon Mühendis Joshinori Moriwaki, İzmir’de 6,5 büyüklüğünde deprem beklendiğini söyledi. Önlem alındığı sürece depremlerin verdiği hasarın yüzde 70 oranında azaltılabileceğini belirten Moriwaki, “Biz insanları korkutmuyoruz, hazır olmamız lazım. Bir gün Türkiye’ye de Japonya’ya da deprem gelecek. Allah esirgesin” dedi. , gelmesin. Artık bu geleceği kabul etmek lazım. Gelsin ama çok fazla zarar vermesin.” “Çok fazla zararın olmaması için ne yapılmalı? Devlet, belediye, şirket, aile, okul olarak birlikte hazırlık yaparsak zarar yüzde 70 oranında azaltılabilir. Bu büyük bir rakam değil mi? Eğer azaltabilirsek. Yüzde 70 oranında bunu neden yapamıyoruz?” dedi.

Japonya Denizaşırı İnşaat Şirketleri Birliği Genel Sekreteri İnşaat Yüksek Mühendisi Joshinori Moriwaki, ‘Depreme hazır mıyız Türkiye?’ İzmir Kitap Fuarı Hasan Tahsin Salonu’nda düzenlenen konuşma. Panele konuşmacı olarak katıldı.

3 yıl önce Silivri’de yaşanan depremi hatırlatan Moriwaki, “3 yıl önce Silivri’de deprem olmuştu hatırlıyor musunuz? Caminin minaresi yıkıldı, birçok okul hasar gördü. Ondan sonra bu Doğu Anadolu Fay Hattı başladı. yani Bingöl, Maraş’tan başlıyor, “Malatya ve Hatay olarak devam ediyor… Burası Doğu Anadolu Fay Hattı olduğu söyleniyor. Uzun süre burada deprem olmadı ama Silivri’den sonra Elazığ depremi yaşandı.” dedi.

“KAHRAMANMARAŞ MERKEZLİ DEPREMLER 7,9 BÜYÜKLÜĞÜNDE OLDU”

Kahramanmaraş merkezli depremlerin 7,9 büyüklüğüne ulaştığını iddia eden Moriwaki, “Elazığ’dan sonra Kahramanmaraş çok büyüktü, 7,7 ve 7,6. Bana göre 7,9 oldu, çünkü daha sonra gelen artçı sarsıntılar büyük ve sayıları çok fazlaydı. Yani aslında 7 kişiydiler. “0,9 var. Japonya ve Amerika’dan bakıldığında ise hesaplama 7,9 oluyor. Ama genel olarak Türk hükümeti Amerika’nın söylediği rakamın aynısını vermek istemiyor” dedi.

“İZMİR’DE 6,5 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM BEKLENİYOR”

“Dolayısıyla İzmir’e gelebilir ama 6,5 ​​olduğu söyleniyor. Yani normal ve iyi bir binaysa, mobilyalarını düzgün düzeltirsek çok fazla zarar görmesin. Ama tabii ki biz de Herkesin birlikte hazır olması gerekiyor. Bu da çok önemli” diyen Moriwaki, alınabilecek önlemleri şu şekilde anlattı. :

“En değerli şey sudur. Bir insan susuz kaç gün yaşayabilir? 3 gün. Çok terliyorum, şansım muhtemelen 2 gün. Evimin yatağının sağında ve solunda su şişeleri var. yatağın kenarında, oturma odasındaki her koltuğun yanında, suyu varsa 3 gün, 5 gün, 1 hafta, 10 gün, 20 gün, neredeyse 1 ay yaşayabilir. su neden en değerlidir maalesef bina çöktü üçgende yaşıyoruz su var içiyoruz kurtarma ekibi gelmese bile bağırmaya başlıyoruz yarım gün sonra ses kesiliyor uzaklaş. O zaman bu düdüğü öttüreceksin. Ancak birkaç gün geçti, bir hafta geçti. O zaman sadece nefes verebilirsin. Düdük sesi artık yeterli olmayacak. O zaman ne yapacağız? Bir şeye vuracaksın. biraz sert, yatağın yanında, yerde, kişi duymasa bile yukarıdan gelen cihaz sesinizi duyabiliyor, enkazın sesi artık yeterli olmayacak. Altında olduğunuz anlaşılabilir

“DEPREMİN VERDİĞİ ZARARLAR YÜZDE 70 AZALTILABİLİR”

Alınabilecek önlemlerle depremin vereceği hasarın yüzde 70 oranında azaltılabileceğini vurgulayan Moriwaki, şöyle konuştu:

“Korkmuyoruz, hazır olmamız lazım. Bir gün Türkiye’ye de Japonya’ya da deprem gelecek. Allah korusun olmasın. Bu gelecek artık kabul edilmeli. Gelsin ama çok fazla sebep olmasın. Zararın fazla olmaması için ne yapılmalı Devlet, belediye “Şirkette, ailede, okulda hep birlikte hazırlanırsak zarar yüzde 70 oranında azaltılabilir. Bu çok büyük bir rakam değil mi? Yüzde 70 oranında azaltabiliyorsak neden yapmayalım? Gerekli, değil mi?”

Kaynak: ANKA / Hayat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu