Haber

İsrail-Filistin savaşı: Gazze’ye ölüm yağdı, İsrail’den Hamas’tan beklenen açıklama geldi

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları’nın İsrail’e karşı 7 Ekim sabahı başlattığı Aksa Tufanı adlı operasyonun ardından İsrail’in Gazze saldırıları 22’nci gününde de devam ediyor.

İşte İsrail’in gün içindeki saldırılarında yaşanan gelişmeler:

12.30:Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA), İsrail saldırıları sonrasında Gazze’de hayatını kaybeden işçi sayısının 53’e yükseldiğini duyurdu.

HAMAS: İSRAİL SALDIRISI BAŞARISIZLIKLA SONUÇLANDI

11.00: Hamas, gece Gazze’ye üç yönden başlatılan kara saldırısında İsrail’in ağır kayıplar verdiğini ve saldırının başarısızlıkla sonuçlandığını duyurdu. Hamas’tan yapılan açıklamada, “Düşman (İsrail), Filistin direnişinin birçok cephede hazırladığı pusuya düştü. Saldırıları püskürtmek için ‘Kornet’ ve ‘Yasin’ füzelerini kullandık. Düşmanın bir kez daha denemesini bekliyoruz. İşgal güçleri helikopterlerini kullandı. Yaralıları ve ölülerini savaş alanından tahliye edin.”Söylendi.

İSRAİL GAZZE’YE GİREN TANKLARIN GÖRÜNTÜLERİNİ YAYINLADI

10.37:İsrail ordusu, Gazze Şeridi’nde faaliyet gösteren güçlerinin görüntülerini yayınladı.

SALDIRILAR SABAH DEVAM ETTİ

10.00: İsrail ordusu sabah saatlerinden itibaren Gazze’nin kuzeyini yoğun obüs atışlarıyla vurmaya başladı. Bölgede zaman zaman silah sesleri duyulurken, İsrail savaş uçakları ve insansız hava araçları da uçuyor.

İSRAİL DÜN GECE 150 PUAN’A ÇIKTI

09.11: İsrail ordusundan yapılan açıklamada, Gazze’nin kuzeyinde Hamas’ın askeri kanadı İzeddin El Kassam Tugayları’na ait 150 yer altı hedefinin savaş uçaklarıyla bombalandığı iddia edildi. Açıklamada, vurulan yerlerin yer altı tünelleri ve altyapı gibi hedeflerin yer aldığı, çok sayıda Kassam Tugayı mensubunun öldürüldüğü iddia edildi. İsrail ordusu dün gece Gazze’nin kuzeyine önce obüslerle, ardından da savaş uçaklarıyla ağır saldırılar düzenledi.

FİLİSTİN: İSRAİL’E DURDURMA KARARI UYGULANMALI

08.56: Filistin yönetimi, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nun aldığı “Gazze’de kalıcı insani ateşkes çağrısı” kararını memnuniyetle karşılarken, ülkelerin bu karara uymasını ve İsrail’i ateşkes ilan etmeye zorlamasını talep etti. Filistin Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Nabil Abu Rudeyne, “Karar taslağının 120 ülkenin onayıyla onaylanması, dünyanın bu saldırılara, Filistin halkının sınır dışı edilmesine ve yeni bir Nakba’ya (Büyük Felaket) karşı olduğunu gösteriyor.” dedi.

NETANYAHU’NUN DANIŞMANI: GAZZE ÇOK FARKLI BİR YER OLACAK

08.12:İsrail Başbakanı Netanyahu’nun danışmanı Mark Regev yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Kara operasyonu bittiğinde Gazze çok farklı bir yer olacak. Bunun bedelini Hamas ödeyecek.”söz konusu.

İSRAİL: KAMERA ÇARESİZ

07.56:İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen, 120 ülkenin yer aldığı Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nun Gazze’de acil, kalıcı ve kalıcı insani ateşkes çağrısında bulunduğu kararı “alçakça bir çağrı” olarak nitelendirdi. “BM Genel Kurulu’nun alçak ateşkes davetini açıkça reddediyoruz.”Cohen, bu açıklamasıyla Hamas’ı ortadan kaldırmayı planladıklarını savundu.

“EN AĞIR SALDIRI BOMBARDIMARI”

07.23: İsrail ordusu, yaklaşık 2,3 milyon Filistinlinin yaşadığı Gazze Şeridi’ni 22 gün boyunca gece gündüz bombalıyor. İsrail’in Gazze’nin her bölgesini hedef alan saldırıları dün gece bölgenin kuzeyinde yoğunlaştı. İsrail ordusu ilk olarak dün akşam saatlerinde Gazze’nin kuzeyindeki Beyt Hanun ilçesine obüs saldırılarıyla saldırdı. Obüs saldırılarının ardından İsrail ordusu, Beyt Hanun başta olmak üzere Gazze’nin kuzeyini havadan bombaladı. İsrail tarafında patlama sesleri Sderot kentine ulaşırken, bölge sakinleri İsrail’in dün geceki baskınlarının 7 Ekim’den bu yana yapılan en ağır bombardıman olduğunu belirtti.

KAYNAK: AJANSLAR

arsinajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu