Yaşam

İhanet Acısı Çekenler Buraya! Yeni Geliştirilen Bir Yöntem Sayesinde Acı Çekmemek Artık Mümkün Olabilir

Ayrılık acısı gereğince sıkıntı iken, ihanet ile sonlanan bir ilgiden sonra toparlanmak daha da zordur. Hatta bu sıkıntı periyot bize travma yaşatıyor ve ahenk bozukluğuna dahi sebep olabiliyor. Fakat bu acıyı dindirecek bir yol bulunmuş üzere duruyor! Araştırmanın ayrıntılarına gelin birlikte bakalım.

Kaynak: https://www.psypost.org/2022/10/uniqu…

Ayrılık sonrası yaşanan ahenk bozukluğuna artık bir tahlil bulunmuş olabilir!

veri.junkee.com

Travma sonrası gerilim bozukluğu sonrası meydana gelen ahenk bozukluğu, hayatımızda yaşanan değerli olay yahut ani bir değişikliğe karşılık olarak ortaya çıkabilen bir durumdur. Bu üzere durumlarda bir dereceye kadar telaş yahut eza hissetmek olağan olsa da, ahenk bozukluğu olan şahıslar, bununla başa çıkmalarını engelleyen daha ağır ve uzun vadeli semptomlar yaşarlar. Bunlar, uyku zahmeti, depresif ruh hali, toplumsal olarak kendini geri çekme ve konsantre olma zahmeti üzere durumlardır. Ağır hadiselerde, ahenk bozukluğu kendine ziyan verme yahut intihar niyetlerine de yol açabilir.

Yeniden Konsolidasyon Terapisi sayesindeyse bu bozukluk tedavi edilebiliyor.

Yeniden Konsolidasyon Terapisi psikolojik tedavi metotlarını tıbbi müdahale ile birleştirir. Tedavide hipertansiyon hastalığının tedavisinde kullanılan beta blokörler kümesine dahil bir ilaç kullanılır. İlaç tedavisinin yanı sıra, ruhsal tedavi prosedürlerini kullanarak, size hayatı zorlaştıran ve zihninizde yer edinmiş travmatik anıları harekete geçirmeye çalışılır ve hafızanızdaki olaylardan kaynaklanan olumsuz hislerin yoğunluğunu azaltmak hedeflenir.

Araştırmacılar ise ayrılık sonrası ahenk bozukluğu yaşayanlarda bu terapinin işe yarayıp yaramayacağı merak etti ve böylelikle ihanet acısı çekenler üzerinde denemeye karar verildi.

Travma sonrası gerilim bozukluğu (TSSB) hastalarını tedavi etmek için kullanılan Yine Konsolidasyon Terapisi’nin tıpkı genel olumlu tesirlerinin ihanet yaşayanlarda da görülüp görülmeyeceği araştırıldı.

İhanet sonrası ortaya çıkan ahenk bozukluğu, bireylerin profesyonel yardım aramasının en yaygın nedenlerinden biridir.

Ayrıca partnerine geri dönmek istemeyen bağlantısında ihanete uğramış bireyler için de çok az ruhsal yardım formülü mevcuttur.

Araştırma için uzun periyodik bağından ihanet sonucu ayrılmuş 55 kişi ele alındı.

Araştırmacılar, iştirakçilerden yaşadıkları ihaneti ya da nasıl terk edildiklerini birinci ağızdan yazmalarını istedi. İştirakçilere olayın duygusal olarak en kışkırtıcı taraflarına odaklanmaları ve gergin hissetme, titreme ve terleme üzere gerilimle ilgili reaksiyonları de dahil etmeleri söylendi. Tedavi seansları sırasında iştirakçiler, yazdıklarını bir defa yüksek sesle okumadan evvel üstte bahsettiğimiz ilaçtan da aldılar. Elli beş iştirakçi en az bir tedavi seansını tamamlarken, 48 iştirakçi beş seansın tamamını tamamladı.

Katılımcıların klinik olarak tedavi öncesi, sırasında ve sonrasında gerçekleşen değişiklikleri anlamak için bir anket doldurdular.

Araştırmacılar, birinci tedaviden çabucak sonra iştirakçilerin durumlarını belirten anketlerin puanlarında büyük bir düşüş gözlemledi. Bu puanlardaki düşüş, tedavi kademesi boyunca devam etti. 35 iştirakçinin 4 ayda semptomlarındaki güzelleşmenin ise Yine Konsolidasyon Terapisi’nin işe yaradığını kanıtlamış oldu. Yani ayrılıktan sonra yeni hayatlarına uyum sağlamakta zorlanan ve ilişkisini aşamamış 55 kişiden 35’i 4 ayda bu güç devri uygulanan terapi sayesinde atlatmış oldu.

Ulaşılan bu olumlu sonucun, ihanet sonrası toparlanamayan bireylere uygulanacak bir tedavinin bulunmasına umut ışığı olduğuna inanılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu