Haber

IGA’nın konteyner kenti gün sayıyor

HATAY (İGFA) – 11 ili doğrudan etkileyen ve yüzyılın afeti olarak tanımlanan depremlerin ardından en çok hasar gören illerden biri olan Hatay’da afetin yaralarını sarma çalışmaları hızla sürüyor. İGA, bölgedeki 350 konteynerlik şehir kurulumunu tamamlamak için yoğun çaba sarf ederken; 8 Mart prestijiyle yaklaşık 2.100 afetzedeyi ağırlamayı hedefliyor.

Türkiye, Kahramanmaraş’ta son yüzyılın en büyük felaketi olarak nitelendirilen ve 11 ili etkileyen depremlerin yaralarını sarmaya çalışırken; İGA, depremden en çok etkilenen illerden biri olan Hatay’da evsizlerin barınması için konteyner kent kurmak için geçtiğimiz hafta harekete geçti.

Hatay İl Jandarma Komutanlığının yanında yer alan ve Hatay Valiliği tarafından İGA’ya tahsis edilen 30 dönümlük arazi üzerine kurulacak 350 konteynerlik kentte 350 ailenin barınması planlanıyor. Tüm kurulum ve ekipmanı İGA üstlenir; 13 Şubat’ta yapımına başlanan kent, 8 Mart prestijiyle depremzedeleri ağırlamaya hazırlanıyor. Çalışmaların hızla devam ettiği konteyner kentte 7/24 89 işçi ve 34 iş makinesi çalışıyor vardiya

20-26 Şubat ortasında İstanbul’dan sevk edilen 21 metrekarelik konteynerlerin her birinde mobilya, duş, tuvalet ve mutfak tezgahı bulunurken; her konteyner 5-6 kişilik bir ailenin geçici barınma ihtiyacını karşılayabilir. Kentte ayrıca yemekhane, mutfak, çamaşırhane, çocuk oyun alanı ve cami gibi alanlar da bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu