Haber

Gümrük Muhafaza Ekipleri Operasyonlarda Büyük Miktarda Uyuşturucu ve Siyah Çay Ele Geçirdi

Gümrük Muhafaza ekiplerinin gerçekleştirdiği operasyonlarda İstanbul Havalimanı’nda 430 kilogram, Kapıkule Gümrük Kapısı’nda 33 kilogram, Hamzabeyli Gümrük Kapısı’nda ise yaklaşık 13 ton siyah çay ele geçirildi.

İstanbul Havalimanı Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü Narkokim birimleri tarafından yürütülen risk analizi çalışmaları kapsamında, yurt dışından gelen ve transit olarak bir Avrupa ülkesine gönderilmesi planlanan hava kargo sevkiyatının şüpheli olduğu tespit edilerek, incelendi. Yapılan detaylı aramada, narkotik dedektör köpeklerinin kolilere tepki vermesi üzerine ekiplerin açtığı kolilerde 430 kilogram esrar türü uyuşturucu madde ele geçirildi.

Piyasa değeri yaklaşık 140 milyon lira olan uyuşturucu madde ele geçirilmesine ilişkin soruşturma Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülüyor.

Kapıkule Gümrük Kapısı’nda gerçekleştirilen operasyonda, Edirne Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekiplerinin kaçakçılıkla mücadele kapsamında yürüttüğü risk analizi ve hedefleme çalışmaları sonucunda Kapıkule Gümrük Sahası’na gelen araçlarda inceleme yapıldı. Şüpheli bir tır aracı x-ray araç tarama sistemine yönlendirildi. Narcokim birimleri tarafından yapılan incelemelerde araçta şüpheli yoğunluk tespit edilirken, narkotik dedektör köpekleri kullanılarak detaylı arama işlemi gerçekleştirildi.

Yapılan incelemeler sonucunda profesyonelce gizlenmiş 22 kilogram kokain ve 11 kilogram esrarın da aralarında bulunduğu toplam 33 kilogram uyuşturucu madde ele geçirildi. Edirne Cumhuriyet Başsavcılığınca piyasa değeri yaklaşık 40 milyon lira olan uyuşturucu maddenin ele geçirilmesiyle ilgili soruşturma başlatıldı.

Hamzabeyli Gümrük Kapısı’nda gerçekleştirilen operasyonda, yapılan risk analizi ve hedefleme çalışmaları sonucunda Türkiye’ye girmek üzere gelen bir tır şüpheli bulunarak mercek altına alındı.

Gümrük Muhafaza ekiplerinin yaptığı incelemeler ve Ticaret Bakanlığı teknoloji sisteminin uyarı vermesi sonucu tır, x-ray tarama sistemine sevk edildi. Aracın tarama görüntülerinde şüpheli yoğunluklara rastlandı. Detaylı inceleme yapan ekiplerin beyan ettiği kömürün dışında çuvallarda 13 bin kilogram (13 ton) siyah çay ele geçirildi.

Ele geçirilen siyah çayın piyasa fiyatının 4 milyon 48 bin lira olduğu belirlendi. Olayla ilgili soruşturma Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı’nda devam ediyor. – İSTANBUL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu