Haber

Depremde hasar gören 345 yıllık tarihi Acemli Camii tehlike arz ediyor

Depremde hasar gören 345 yıllık tarihi Acemli Camii tehlike arz ediyor

Turist akınına uğrayan 345 yıllık Acemli Camii’nin minaresinin depremde hasar görmesi tehlikeli durumu tedirgin ediyor.

KAHRAMANMARAŞ – Kahramanmaraş’ın merkezinde yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayan 345 yıllık tarihi Acemli Camii’nin minaresinin depremde yıkılması sonrası ortaya çıkan tehlikeli durum endişe verici.

Onikisubat ilçesine bağlı Şehit Evliya (Acemli) Mahallesi’nde bulunan ve 100 yılı aşkın süredir hafızlık kurslarıyla geleceğe ışık tutan Acemli Camii, iki büyük depremin ardından hasar gördü ve ibadete kapatıldı. Kent merkezindeki ilk ve tek Osmanlı yapısı olma özelliğini taşıyan cami, deprem öncesinde yerli ve yabancı çok sayıda turisti ağırlamışken şimdilerde minaresinin hasar görmesi nedeniyle tehlikeli. Mahallede yaşayan vatandaşlar yetkililerin bir an önce önlem almasını istiyor.

Caminin minaresinin yıkılması gerektiğini belirten vatandaşlardan Sezai Gazi Sünen, “Cami hasar görmüş, vatandaşların biraz daha dikkatli olması gerekiyor. Umarım saygıdeğer yetkililerimiz bir çözüm bulup yıkabilirler. böyle tarihi mekanlarda ama herşeyden önce kendi sağlığımızı düşünmemiz lazım eskiden vatandaş kendi mahallesindeki camilerde namaz kılardı bir yandan bizim camilerimiz kapalı inşallah onlar da kapanır Bir an önce ibadete açıldı. Dar sokakları tercih etmek doğru değil, geniş caddeleri kullanmak gerekiyor” dedi.

hisarcik-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu