Yaşam

Bruce Lee’nin gerçek ölüm nedeni ‘fazla su içmek’ olabilir

Dövüş ve aksiyon üretimleriyle tanınan oyuncu Bruce Lee’nin “çok su içmekten” ötürü ölmüş olabileceği öne sürüldü.

Clinical Kidney Journal’da yayımlanan makaleye nazaran, bilim insanları Bruce Lee’nin vefatıyla ilgili bilinen gerçekleri yine gözden geçirdi. Hiponatremi teorisinin öne sürüldüğü araştırmada, “Halka açık bilgilerden yaptığımız analize dayanarak, ölüm nedeninin hiponatremiye bağlı beyin ödemi olduğunu öne sürüyoruz. Başka bir deyişle, Bruce Lee’nin böbreği, fazla suyu dışarı atamadığı için oyuncunun ölümüne neden oldu” tabirlerine yer verildi.

Kayıp Rıhtım’ın aktardığına nazaran, araştırmanın muharrirleri, Lee’nin “hiponatremi için birden fazla risk faktörüne” sahip olabileceğine inandıklarını belirtti. Aktarılan bilgilere nazaran, Lee’nin katı besinleri bıraktığı, sırf havuç ve elma suyuyla hayatta kaldığına dair oyuncunun eşi ve tabipleri tarafından ortaya atılmış savlar da bulunuyor. “Çay ve tost diyeti” olarak bilinen düşük çözünenli beslenme rejiminin, Lee’nin hiponatremi yaşama ihtimalini değerli ölçüde artırmış olabileceği aktarıldı.

‘BRUCE LEE’NİN BÖBREK İŞLEVİ BOZUKLUĞUNDAN ÖLDÜĞÜNÜ VARSAYIYORUZ’

Oyuncunun kaslarını daha güzel gösterebilmek ismine bedenindeki sodyumu atmak için idrar söktürücü kullandığı ve hayatının son periyotlarında günde 10-20 şişe sake (Japonların pirinç ve tahıl tozundan yaptığı ulusal içkisi) içmeye başladığı da öne sürülüyor. Oyuncunun ömür stilindeki bu faktörleri kıymetlendiren araştırmacılar, Lee’nin muhtemelen vefatından iki ay evvel beyninde ödem birikmeye başladığını lakin o sırada hiçbir teşhis konmadığını söyledi.

Araştırmacılar, oyuncunun hipomatremiye yer hazırlayan çok sayıda risk faktörü olduğunu da belirterek, “Özetle, Lee’nin hem su alımını hem de atımını düzenleyen düzenleyen su homeostaz mekanizmalarına müdahaleden kaynaklanan hiponatremiye zemin hazırlayan çok sayıda risk faktörü vardı. Bruce Lee’nin belirli bir böbrek fonksiyonu bozukluğundan öldüğünü varsayıyoruz: Su homeostazını sürdürmek için yeterli suyu boşaltamamak” dedi.

Ne olmuştu?

20 Temmuz 1973’te, 32 yaşındayken hayatını kaybeden Bruce Lee’ye yapılan otopside, Lee’nin beyninin çok halde şiştiği gözlemlendi. Oyuncunun uyuşturucu husus kullandıktan ve su içtikten kısa bir müddet sonra baş ağrısı ve baş dönmesi yaşadığı evraklara yansıdı. Lee akabinde Equagesic isimli bir ağrı kesici aldı ve iki saat sonra hayatını kaybetti. Otopsi kayıtlarına geçen mevt nedeni ise Equagesic’e çok reaksiyon nedeniyle oluşan beyin ödemi oldu. Öte yandan oyuncunun zehirlendiği argümanı dahil birçok teori ortaya atıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu