Sağlık

Bebek ve diyet ürünlerindeki bazı formüller AB mevzuatına uyumlu hale getirildi

Tarım ve Orman Bakanlığının bilgisine göre, ‘Türk Gıda Kodeksi Bebek ve Küçük Çocuklara Yönelik Gıdalar ve Vücut Ağırlığının Kontrolünde Diyet Yerine Gelen Gıdalar Hakkında Yönetmelik’ kapsamında bebek mamaları, devam mamaları, tamamlayıcı gıdalar bebeklere ve küçük çocuklara yönelik gıdalar ve vücut ağırlığı kontrolü için diyetin yerini alan gıdalar dahildir. Eklenebilecek vitamin ve mineral kaynakları listelenmiştir.

Bu bağlamda vücut yükünün kontrolü için diyet yerine geçen gıdalarda kullanılmasına izin verilen niasin (B3 vitamini) kaynaklarına nikotinamid ribozit klorür eklendi.

‘Türk Gıda Kodeksi Vücut Ağırlığı Kontrolünde Diyet Yerine Gelen Gıdalar Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ’ de AB ile uyum çerçevesinde hazırlandı. Avrupa Birliği mevzuatında yapılan değişikliklerin Türkiye mevzuatına aktarılması amacıyla değişiklikler yapıldı. Tebliğ kapsamında gıdaların bileşim gerekliliklerinden ‘yağ ve magnezyum içeriği’ ile ilgili düzenleme yapıldı.

‘Türk Gıda Kodeksi Bebek Mamaları ve Devam Mamaları Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ’ kapsamında bebek ve devam mamalarının inek sütü veya keçi sütü proteinleri, soya proteini izolatları ve protein hidrolizatlarından üretilmesine izin veriliyor .

Düzenlemelerde bu protein kaynakları kullanılarak üretilen formüllerin uyması gereken kurallar da yer alıyor. AB mevzuatı doğrultusunda yapılan değişiklikle bebek ve devam mamalarının üretiminde protein kaynağı olarak kullanılan protein hidrolizatlarına, inek sütünden elde edilen peynir altı suyunun işlenmesiyle elde edilen protein hidrolizatı eklendi.

haberkonyaalti.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu