Haber

Bahçeli: Türkiye ile Mısır arasındaki diyalog Ortadoğu’daki dengeleri değiştirecek

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Türkiye ile Mısır arasında kurulacak sağlam diyalog köprülerinin önemli, öncelikli ve olumlu sonuçlar doğuracağına inanıyorum… İsrail’in Gazze’nin güneyindeki Refah’a askeri operasyon yapma ihtimalinin yüksek olduğu bir dönemde” dedi. Şerit ortaya çıktı, “Türkiye ile Mısır’ın ortak tarih, kültür ve inanç ekseninde bir araya gelmesi, kırgınlık ve anlaşmazlıklara neden olan konuları bir kenara bırakarak Orta Doğu’daki dengeleri değiştirecektir” dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli bugün TBMM’deki grup toplantısında şunları söyledi:

“Mısır’la kırgınlığın ortadan kalkması, ORTADOĞU’DA İSTİKRARI DEĞİŞTİRECEKTİR: Sayın Cumhurbaşkanımızın 12 yıllık aradan sonra yarın Mısır’ı ziyaret etmesi ve bu bağlamda Mısır Cumhurbaşkanı ile görüşmesi bölgenin barış ve istikrarına önemli bir katkıdır. Bu kritik ziyarette ticaret, enerji ve savunma alanlarında güçlü temaslar ve işbirlikleri kurmak her iki ülkenin çıkarınadır. Türkiye ile Mısır arasında kurulacak sağlam diyalog köprülerinin önemli, öncelikli ve olumlu sonuçlar doğuracağına inanıyorum. İsrail’in Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah’a yönelik askeri operasyon ihtimalinin gün yüzüne çıktığı bir dönemde, Türkiye ve Mısır’ın kırgınlığı ve anlaşmazlığa neden olan konular bir kenara bırakılarak ortak tarih, kültür ve inanç ekseninde bir araya gelmesi, Orta Doğu’da yeni bir trend. Stabiliteyi değiştirecek. Buzların erimesi, soğukluğun giderilmesi, siyasi uçurumların silinmesi hem Türkiye’nin hem de Mısır’ın gücünü aynı anda güçlendirecek, Doğu Akdeniz’den Etiyopya’ya kadar yeni eksenin caydırıcı özelliği tüm dikkatleri üzerine çekecek.

BİDEN’İN SÖZLERİ SAMİMİ İSE YAPILMASI GEREKİR: Milliyetçi Hareket Partisi, Türkiye’nin barış dolu bir nesille kuşatılmasını ve her sorunun diyalog ve diplomasi yoluyla çözümünü en makul ve mantıklı yol olarak görmektedir. Çatışmanın kimseye ve hiçbir ülkeye faydası olmayacak. İsrail’in refaha yönelik saldırgan tavrından bir an önce vazgeçmesi, masum ve mazlum Filistinlilerin kanını döken katliamlara son vermesi insani ve vicdani bir yükümlülüktür. Birleşmiş Milletler İnsani İşler Uyum Ofisi’nin Gazze’deki yıkıma ilişkin raporu da gerçekten yürek parçalayıcı. Gazze’de 12 milyon ton enkaz oluştuğu, 650 bin masum insanın dönecek evinin olmadığı açıklandı. Yaklaşık 28 bin Filistinli katledildi. ABD Başkanı Biden’ın ‘İsrail’in Gazze’de çok ileri gittiği’ yönündeki değerlendirmesi samimiyse, gerekenler derhal yapılmalı, aşırılığın ve dökülen kanın sorumlusu terör devleti İsrail’e hesap sorulmalıdır. İsrail ile Filistin arasında derhal kalıcı barış sağlanmalı, 1967 sonlarında kurulan ve başkenti Doğu Kudüs olan Filistin devletinin bağımsız, egemen, siyasi ve toprak bütünlüğü tanınmalıdır. Aksi takdirde sadece Ortadoğu ile sınırlı kalmayacak silahlı çatışmalar dünyayı A’dan Z’ye saracak ve ateşe verecektir. Unutulmamalıdır ki Filistin’in güvenliği Türkiye’nin güvenliğidir. “Güvenlik haklarımızdan, yurttaşlarımızın ve din kardeşlerimizin inanç ve insan haklarından taviz veremeyiz, veremeyiz ve vermeyeceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu