Haber

Aspendos Arena davasında mahkeme ‘tarla’ dedi, mülk sahibi 7 milyonluk teklifi reddetti

ANTALYA’da Anadolu Ateşi Dans Topluluğu’nun süreksiz olmak kaidesiyle 5 bin kişi kapasiteli 1300 metrekarelik sahnesi bulunan, mahkemenin yıkım ve tahliye kararları katılaşan Aspendos Arena’nın bulunduğu arazinin, Antalya Toprak Koruma Kurulu’nca tarım toprağı statüsünden çıkartılmasına ait kararı, Antalya 4’üncü İdare Mahkemesi’nce iptal edildi. Başka taraftan da kamulaştırılmak istenen arazi için 7 milyon TL’lik teklif mülk sahibince reddedildi.

Serik ilçesinde 2008 yılına kadar Aspendos Antik Tiyatrosu’nda sahneye çıkan Anadolu Ateşi Dans Topluluğu, 2 bin yıllık antik tiyatronun onarım süreçleri nedeniyle şovlarını durdurdu. O devir Aspendos Antik Tiyatro’ya yakın bölgede, Hüseyin Avni Aykol’a ilişkin, 39,9 dönümlük arazinin kiralanan 25 dönümlük alanında Aspendos Arena kuruldu. Antalya Kültür Varlıklarını Muhafaza Kurulu’nun geçici olarak inşa edilen gösteri merkezinin 2017’de yıkımına karar vermesiyle arazi sahibi Aykol, tahliye davası açtı. O günden bugüne çok sayıda davaya husus olan toprağa ait mülk sahibi, şov merkezinin yıkımı ve tahliyesi davalarını kazanırken, şov merkezi de mühürlendi ve tahliye için de icra takibi süreçleri başlatıldı.

TARLA STATÜSÜNDEN ÇIKARTILDIKesinleşen yıkım ve tahliye davaları sürecinde, 3’üncü Derecede Arkeolojik Sit Alanı ve tarım arazisi statüsündeki arazinin, tarım dışı alana dönüştürülmesi ile kamulaştırılması işlemleri gündeme geldi. Mülk sahibi Aykol’un talebi üzerine geçen yıl Tarım ve Orman Vilayet Müdürlüğü’nden verilen yanıtta, Antalya Toprak Koruma Kurulu’nca taşınmazın tarım dışı kullanımının uygun görüldüğü kaydedildi. Toprağının boşaltılmasını ve tarım toprağı olarak kalmasını isteyen mülk sahibi Aykol, Antalya Bölge Yönetim Mahkemesi’ne açtığı davada, Antalya Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Antalya Toprak Koruma Kurulu’nun kararıyla ilgili yürütmenin durdurulması ve iptalini istedi.MAHKEME, ŞURA KARARINI İPTAL ETTİDavacı Aykol’un avukatı Bengünil Işık, belediyenin imara aykırılıktan dolayı verdiği yıkım kararı ile mülk sahibinin açtığı tahliye talebine yönelik tüm davaların kesinleştiğini ve arazinin 3’üncü Derecede Arkeolojik Sit Alanı olması nedeniyle Muhafaza Kurulu’nun hazırlayacağı rapor doğrultusunda tahliye işleminin hangi usullerle gerçekleşeceğinin belirleneceğini ve bu yöndeki çalışmaların devam ettiğini anlattı. 2021 yılındaki Antalya Toprak Koruma Kurulu’nun ‘tarım dışı kullanılsın’ formundaki kararına karşı açılan davanın da sonuçlandığını belirten Avukat Işık, Antalya 4’üncü İdare Mahkemesi’nce, Toprak Muhafaza Kurulu’nun arazinin tarım dışı kullanımına yönelik kararın iptal edildiğini açıkladı.KAMULAŞTIRMA İÇİN 7 MİLYON TL TEKLİFDiğer taraftan da arazinin kamulaştırılmak istendiğini anlatan Bengülnil Işık, “Mahkeme kararıyla da artık taşınmazın halihazırda tarım dışı kullanımı mümkün değil. Kamulaştırma işlemleri kapsamında müvekkilimle beraber Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’nde bir uzlaşma toplantısına da çağrıldık. 7 milyon TL’lik bir teklifte bulunuldu kamulaştırma işlemi için, fakat bizim ‘herhangi bir meblağ kabul etmemiz mümkün değildir’ diyerek imzaladık tutanakları. Bu toplantının sonucunda da anlaşılacağı üzere herhangi bir meblağın tarafımıza ödenmesi, temini, para miktarı gibi bir sıkıntı söz konusu değil, mülk sahibinin kesinleşmiş mahkeme kararları doğrultusunda kiracının tahliye edilmesi ve kamulaştırma işlemlerinin de hukuka aykırı olması nedeniyle iptali gerekiyor” dedi.’100 MİLYON DA VERSELER KABUL ETMİYORUM’

Tarla statüsündeki yeriyle ilgili uzun müddettir devam eden tahliyesi ve içine yapılan binaların yıkımına yönelik tüm davaları kazandıklarını anlatan mülk sahibi Hüseyin Avni Aykol da “Bugünkü uzlaşma komisyonunda kamulaştırma için bana 7 milyon TL teklifte bulunuldu. 7 milyon değil, 30 milyon değil, 100 milyon da verseler ben kabul etmiyorum. Burası benim ata toprağımdır. Burada Anadolu Ateşi tarafından yapılan binanın yıkılıp eski haline getirilmesini, tarım toprağı dökülerekten teslim edilmesi ve burayı terk etmelerini istiyorum. Adalete güveniyorum” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu