Ekonomi

AK Parti MYK sonrası Ömer Çelik’ten açıklama

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, partisinin MYK toplantısı sonrası açıklamalarda bulunuyor. Çelik’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

ABD’de Filistin’e destek eylemleri

“Gazze birinci gündemimiz. Halklar Filistin davasından yana. Öğrenciler ve siyasetçiler tepkilerini ifade ediyor. İsrail’in saldırılarına karşı küresel vicdan ayakta. Batı vicdana ters kelepçe vurdu. Demokratik dediğimiz ülkelerin tepkisi insanlık onuruna yakışmıyor. Zannedersiniz ki yaşananlar engizisyon döneminde geçiyor. İşgal zihniyeti başarılı olamayacak. Küresel vicdan soykırımı yenecektir.

Cumhurbaşkanı erdoğan’ın ırak ziyareti

İran ile İsrail arasında bir gerilim söz konusu oldu. Bu gerilimin olduğu dönemde Sayın Cumhurbaşkanı’mızın Irak’a gerçekleştirdiği bir ziyaret oldu. Görüşmenin başlıkları çok kapsamlıydı. Tek seferde en çok anlaşma imzalanan ziyaretlerin başında gelmektedir. Önemli konulardan bir tanesi terörle mücadeledir. Irak PKK’yı terör örgütleri listesine almalı. PKK Irak’ın toprak bütünlüğüne de karşı olan bir terör örgütüdür. “

Steinmeier’in türkiye ziyareti

Türkiye’nin küresel siyasetin merkezinde olması, savaşlarda Türkiye’nin rolü daha da artmaktadır. Almanya Cumhurbaşkanının Türkiye ziyareti de önemlidir. Terör örgütleri konusu kapsamlı bir şekilde değerlendirilmiştir.

Gündemimiz ne olursa olsun Azerbaycan ile ilgili konuları yakından takip ediyoruz. Heyetler 8. kez bir araya geldiler. Sembolik de olsa sınıra sınır taşı yerleştirildi. Bölge barışına katkı sağlama, Azerbaycan’a dönük saldırılardan vazgeçilmesini olumlu karşılıyoruz.

Birileri terörü meşrulaştırmaya kalktı

Bazı DEM parti yöneticileri İstiklal Marşı’na bayrağımıza, Atatürk’e, Cumhurbaşkanı’mıza saygısızlık yapıyorlar. Gösterilmesi gereken saygı hem siyasetin gereği hem ilkelerin gereğidir. Kimse yetkiyi gayrimeşru girişimler için kullanamaz. Bu sebeple bu saygısızlıklar meşru alanda aldığınız yetkiyi gayrimeşru alanda kullanmaktır. Bu değerlerimize saygılı olmaya davet ediyoruz. Bütün yetkiler aynı anayasal düzen içinde faaliyet gösteriyor. Gereken tedbirleri alıp kamuoyuna düzgün mesaj vermeleri gerekir. Birileri terörü meşrulaştırmaya kalktılar. Siyasal katılma yolları tamamen açıktır. Seçimlerde bir tablo ortaya çıkmıştır. Tüm siyasi partiler meşru söylemlerle propagandasını yürütmüştür. Bunu kültürel hesaplaşmaya dönük alt yazılım devam ediyor.

Bakan Şimşek’e destek

Anayasa çalışmalarına olumlu yaklaşıyoruz. Mehmet Şimşek’in politikalarını tam olarak destekliyoruz.

Öğretmen atamaları

Kendi takdirleridir. Gönül ister ki kategorik yaklaşımlar yerine kuvvetler ayrılığı, sivil siyasetin üstünlüğü gibi tekliflerini duyabilsek. Bilek güreşi gibi bunu sunmaktan vazgeçmeli Milletimiz kararını vermiştir. Vatandaşa verilen hak geri alınmaz.

Atama bekleyen öğretmen adayı arkadaşlarımıza sevgilerimizi iletiyorum. Takvim çalışıyorlar, açıklanır. Kendileri gündemimizde.

İmamoğlu’nun ‘hamas’ açıklaması yanlış

Biz açıklamayı yanlış değerlendiriyoruz. Hamas’ın terör örgütü olarak suçlanması yanlıştır. İki prensip ortaya koymuştuk. Hangi kesime olursa olsun sivillere saldırıları doğru bulmuyoruz ama şöyle bir nokta var ki, esas mesele Hamas meselesi değil, Netanyahu hükümetinin soykırımcı politikalarla Filistinlilere uyguladığı katliam siyasetidir. Hamas, İsrail’in seçimlere girmesine izin verdiği bir partidir. Daha sonra seçimleri kazandığı için ona siyasi yasak getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu